Lambda variáns: tudósok szerint ez lehet a legveszélyesebb

Dél-Amerikában gyorsan terjed a koronavírus lambda variánsa, amit a WHO egyelőre nem sorol az aggodalomra okot adó változatok közé. Tudósok azonban felhívták rá a figyelmet, miért veszélyes ez a variáns.

Noha az új koronavírust 2019 végén azonosították Vuhanban, azóta már számos mutációja letarolta a világot. Négyet: az alfát (brit), a bétát, (dél-afrikai), a gammát (brazil) és a deltát (indiai B.1.617 és B.1.617.2) az Egészségügyi Világszervezet (WHO) aggodalomra okot adó változatnak minősítette. Másokat, például a kappát, a lambdát vagy az iótát mindössze érdeklődésre számot tartó változatnak. Ezeket a kutatók folyamatosan szemmel tartják, hogy lássák, milyen gyorsan terjednek és globális szinten mekkora veszélyt jelenthetnek, ám nem tartoznak azon variánsok közé, amelyek - legalábbis adott pillanatban - potenciálisan dominánssá válhatnak. Ugyanakkor az aggodalomra okot adó változatokkal együtt ezeket is naprakészen követik, mert tüskefehérjéjükben több mutáció is jelen van, ami miatt ellenállóbbak a szervezet által - természetes fertőzést vagy védőoltás beadását követően - termelt semlegesítő antitestekkel szemben - írja témával foglalkozó cikkében a news-medical.net.

koronavírus-variánsok
Egyre újabb és újabb koronavírus-variánsok bukkannak fel. Fotó: Getty Images

Miért csökken az immunvédelem egyes változatokkal szemben?

Mivel a SARS-CoV-2 tüskefehérje receptorkötő doménje immundomináns, az ezen a helyen létrejövő mutáció azt eredményezi, hogy a vírus képes elkerülni, hogy immunrendszerünk felismerje, és betolakodóként azonosítsa. Ez az oka, hogy egyes variánsokkal szemben kevésbé hatékonyak a - vírus tüskefehérjéje ellen irányuló - használatban lévő vakcinák. Fontos azonban tudni, hogy nem minden mutáció befolyásolja negatívan a védőoltások által kiválott immunválasz hatékonyságát - hangsúlyozzák a szakemberek.

Korábbi kutatások például kimutatták, hogy a LAL242-244 deléció - mutáció, melynek eredményeképpen egy vagy több bázispár kiesik az eredeti DNS szekvenciából -, ami jelen van a béta variánsban, példásul nem befolyásolja a vakcinák által kiváltott semlegesítő antitestek érzékenységét. (Ettől viszont még egyes deléciók növelhetik a vírus fertőzőképességét.)

Míg világszerte egyre több megbetegedést okoz a koronavírus delta, újabban pedig delta plusz variánsa, Dél-Amerikában már a lambdának köszönhető az új fertőzések jelentős hányada. Összeszedtük, mit lehet tudni erről a variánsról. Részletek!

A rejtélyes lambda variáns

A lambda variánst, amely elsősorban a dél-amerikai országokban, például Chilében, Peruban, és Argentínában terjed, a WHO június 14-én sorolta az érdeklődésre számot tartó változatok közé. A vírus változatait nyomon követő GISAID adatbázis szerint eddig világszerte 26 országban mutatták ki. Chilében, ahol viszonylag magas az átoltottság , mert a lakosság 60 százaléka megkapta legalább az első dózisnyi koronavírus elleni vakcinát, folyamatosan emelkedik az új fertőzöttek száma. Szakemberek szerint ez a lambda variáns terjedésének köszönhető, és annak, hogy képes kikerülni a védőoltással kiváltott immunválaszt - hívja fel rá a figyelmet írásában a news.medical.net.

Egy, a bioRxiv* preprint adattárban közzétett új tanulmányból kiderül, hogy a lambda variáns esetében két kritikus virológiai jellemző ad okoz aggodalomra. Egyik a vírus által kiváltott immunválaszokkal szembeni rezisztencia (az RSYLTPGD246-253N, L452Q és F490S mutációnak köszönhetően), a másik pedig az átviteli sebesség, vagyis a fertőzőképesség fokozódása (a T76I és L452Q mutációnak köszönhetően). E vizsgálat eredményei egyébként összhangban vannak korábbi tanulmányok megállapításaival, többek között, hogy a lambda, a delta és az epszilon változat magasabb fertőzőképessége az L452Q/R mutációnak köszönhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra