Tapssal búcsúztatta hazaengedésekor a kórházi személyzet a 104 éves kolumbiai Carmen Hernandezt, aki másodszor esett át koronavírus-fertőzésen, és másodszor is túljutott a nehezén. A lábadozás ugyan még hátravan, de állapota kielégítő, és már nem szorul kórházi kezelésre - számolt be róla a bbc.com.
Kiszámíthatatlan, kinél mit okoz az új koronavírus
Az idős asszonynál 2020 júniusában diagnosztizáltak először SARS-CoV-2 -fertőzést. Akkor nem volt szüksége kórházi ellátásra, abban a kolumbiai idősotthonban kezelték, ahol már 25 éve él. Idén márciusban viszont ismét elkapta a SARS-CoV-2-vírust, de ezúttal nem volt olyan szerencsés, mint első alkalommal. Kórházba került, ahol intenzív terápiás ellátást kapott. Végül 21 nap után hazaengedték. "Idős kora ellenére kiváló fizikai állapotban van" - mondta róla az egyik ápoló.
Carmen Hernandez nem az első száz év feletti, aki sikeresen küzdött meg a vírussal.
Februárban beszámoltunk róla , hogy Európa legidősebb embere, a 117 éves francia Andrée nővér tünetmentesen vészelte át a koronavírus-fertőzést. Korábban azt is megírtuk , hogy egy száz év körüli idős amerikai házaspár mindkét tagja felépült a COVID-19-ből . Ők egy nyugdíjas lakóközösségben élnek, és vélhetően itt, az egyik gondnoktól kapták el a vírust.
Másodszor is megfertőződhetünk
Már a pandémia első hulláma alatt felmerült a lehetőség, hogy a COVID-19-en átesettek védettsége nem tart élethosszig, sőt, évekig sem feltétlenül. Azóta bebizonyosodott, hogy nem törvényszerűen, és nem is gyakran, de bekövetkezhet újrafertőződés . Méghozzá viszonylag rövid időn - akár egy éven - belül.
Egy friss dán tanulmány azt állítja, hogy legalább hat hónapig védettek , és nem kell újrafertőződéstől tartaniuk azoknak, akik már átestek a betegségen. Az idősebbek viszont hajlamosabbak újra elkapni a SARS-CoV-2 vírust: a tanulmány szerint a kutatásban részt vevő 65 év feletti dánok csupán 47 százaléka bizonyult védettnek az újrafertőződéstől.