Kevés olyan hatásos, de ugyanakkor egyszerűen és széles körben használható eszköz van ma a sürgősségi és aneszteziológus szakemberek birtokában, mint a laryngeális maszk (LMA). 1981-ben kezdődött hódítása világszerte - írja a Mentők blog .
Azt, hogy már mintegy 30 éve használhatunk LMA-t egy brit aneszteziológus, dr. Archie Brain tette lehetővé. Ő volt az, aki nem látta kielégítőnek az akkori lehetőségeket (maszk és endotracheális tubus(ET)), illetve módszereket, így elkezdett kifejleszteni egy új és persze jobb eszközt a gyors és relatíve biztonságos légútbiztosításhoz .
Így született meg a ma is használt LMA. A kezdetleges eszköz egy, a gégefőre illeszkedő, felfújható mandzsettával ellátott maszkból és egy ehhez csatlakozó hajlékony tubusból állt, hasonlóan, mint a már említett ET esetében is. Az első prototípust '81 nyarán alkalmazták egy 40 éves férfi betegen, aki elektív lágyéksérv műtéten esett át. 1987. december 5-én kezdték hivatalosan tömegesen gyártani, először Nagy-Britanniában. Három évvel az után, hogy bevezették, már több mint kétmillió esetben alkalmazták és gyakorlatilag minden kórházban elérhető alternatíva volt. Valódi forradalomról beszélhetünk tehát, amit az is jól tükröz, hogy 1995-re már 100 millió felett volt az alkalmazások száma és 80-nál is több országban volt elérhető az LMA.