A halkereskedelmi egységek ellenőrzésének célja, hogy az év minden szakaszában igazolt eredetű, biztonságos és jó minőségű haltermékek kerüljenek az üzletekbe és az étkezőasztalra - olvasható a Nébih közleményében . A hatályos jogszabályok mellett ez a szempont is sérült abban a 17 esetben, amikor eljárást kezdeményeztek az állami halőrök. Az akció keretében összesen 300 kilogramm halat találtak kifogásolhatónak a Nébih ellenőrei. A legnagyobb mennyiségű, 57 kilogramm igazolatlan eredetű halat - köztük pontyot, harcsát, busát és pisztrángot - Miskolcon foglalták le a szakemberek, de például Törökszentmiklóson is 54 kilogramm hal jutott hasonló sorsra.
A jelöletlen termék kockázatosnak számít
A származást igazoló dokumentumokkal nem rendelkező, valamint a jelöletlen vagy nem megfelelően jelölt hal és haltermék minden esetben élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent, éppen ezért sem a hazai üzletekben, sem a vendéglátóhelyeken nem kerülhet forgalomba - figyelmeztetett a Nébih. Amellett, hogy a hatóság az ilyen termékeket haladéktalanul kivonja a forgalomból, a szabálysértő kereskedőre 100 ezertől 500 ezer forintig terjedő halvédelmi bírságot is kiszabhat.
A Nébih mindenkit arra kér, hogy segítse a jogosulatlan halászat, horgászat és haltelepítések, valamint az illegális halkereskedelem felszámolása érdekében folytatott küzdelmet. Mint írják, amennyiben valaki jogsértő tevékenységet tapasztal, az allamihalor@nebih.gov.hu címen jelezheti azt.