Bár Csehországban már majdnem két hete tilos a 20 százaléknál magasabb alkoholtartalmú italok forgalmazása, naponta újabb mérgezési eseteket jegyeznek fel. A hatósági vizsgálatok szerint ugyanis a lakosság körében még legalább 15 ezer liter mérgezett alkohol található.
Petr Necas miniszterelnök - miután tárgyalt a szeszgyártók és forgalmazók szövetségeinek képviselőivel - azt mondta, hogy a kormány a jövőben egyebek között megszigorítja a metanol behozatalát Csehországba, illetve az sem kizárt, hogy adót vet ki rá. A metanol Csehországban, ahol nem gyártják, hanem importálják, eddig adómentes volt, ami vonzotta a nyerészkedőket.
Lehet mindenben metanol
A hivatalosan forgalmazott tömény szeszes italokban a metanol aránya csak néhány tized százalék lehet. A pancsolt alkoholban helyenként több mint 30-40 százaléknyi metanolt is találtak.
A metil-alkohol (metanol, faszesz, CH3OH) nagyon hasonló az etil-alkoholhoz - mely az alkoholos italokban található meg -, ugyanolyan sűrű, átlátszó folyadék. Ipari felhasználásban szélvédőfolyadékot gyártanak belőle és különféle oldószereket, illatszereket, fagyásgátlót, denaturált szeszt, illetve italok hamisítására is használják. Ez utóbbi azért veszélyes, mert a szervezet ugyanúgy próbálja lebontani, mint az etil-alkoholt, de ebben az esetben súlyosan mérgező anyagok keletkeznek.