Mi a denevérek szuperimmunitásának titka?

Vajon a denevérek miként tudják megbetegedés nélkül hordozni a koronavírusokat? Erre keresik a választ genetikai vizsgálatok segítségével a kutatók.

Egy nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport tagjai hat denevérfaj, köztük a nagy patkósdenevér, a nílusi repülőkutya és a közönséges denevér genomját szekvenálták, vagyis meghatározták a DNS építőköveit alkotó nukleotidbázisok sorrendjét. A kutatók összevetették a denevérek genetikai rajzát 42 másik emlősével, hogy megállapíthassák, hol is helyezkednek el a denevérek az "élet fáján".

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus terjedése, koronavírus denevér,
A denevérek megbetegedés nélkül hordozzák a koronavírusokat.Fotó: Getty Images

Egyedi immunrendszerük van

A University College Dublin professzora, Emma Teeling szerint a denevérek egyedi immunrendszerük révén tudják megbetegedés nélkül hordozni a koronavírusokat. A repülő emlősök immunválaszának megértése és lemásolása segítheti a különböző vírusok, köztük az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) elleni harcot és a hatékony kezelések kidolgozását is.

A koronavírusok - köztük a MERS, a SARS és a SARS-CoV-2 - eredeti hordozóinak a denevéreket tartják. Ám míg ezek a kórokozók a denevérekre nézve ártalmatlanoknak tűnnek, addig az embereknél súlyos és gyakran halálos kimenetelű betegségeket okoznak. A COVID-19 túlélői például akár hónapokkal a gyógyulás után is szenvedhetnek a hosszú távú következményektől - erről itt olvashat bővebben.

Ez lehet a sikeres küzdelem kulcsa

Koronavírus: "a világ nagyobb bajban van, mint hittük" - a részletekért kattintson ide!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakérők úgy vélik, hogy a denevérek genomjának tanulmányozása segíthet azonosítani azokat a genetikai megoldásokat, amelyeket hasznosítani lehet majd az emberi öregedés és betegségek - többek között a koronavírus-járvány - elleni harcban. "Ezek a változások közrejátszhatnak a denevérek lenyűgöző immunitásában és a koronavírusokkal szembeni ellenállóképességükben" - mondta Michael Hiller, a drezdai Max Planck Molekuláris Sejtbiológiai és Genetikai Intézet munkatársa.

A kutatók szerint a vírusos fertőzések nagy részénél nem maga a vírus jelenléte vezet halálhoz, hanem a szervezet immunrendszere által adott akut gyulladásos válasz. A denevérek azonban képesek ezt kontrollálni: noha megfertőződnek, de nem mutatják a betegség látható jeleit.

25 napig volt kómában a testépítő a koronavírus miatt - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.