Az egészségtudatosság népszerűsítését célzó, rendszeres felvilágosító kampányok ellenére a testképzavarokkal küzdők száma nem csökken, sőt: már a férfiak között is egyre többen küszködnek evés- és testképzavarral. "Számos előremutató kezdeményezés hangsúlyozza, hogy a testek rendkívül változatosak, nincs tökéletes alak, amelynek meg kellene felelni. Ám ezek kizárólag a nőket célozták meg, pedig időszerű lenne a férfiakra nehezedő hasonló nyomást is enyhíteni" - nyilatkozta a hvg.hu munkatársának Babusa Bernadett, a SOTE Magatartástudományi Intézetének testképzavarokat kutató szakértője.
Ha mindennél fontosabbá válik az edzés
A szakember kiemelte: az utóbbi 25 évben megháromszorozódott a testükkel elégedetlen férfiak száma. Elsősorban az izomdiszmorfia, vagyis az inverz anorexia okoz problémát. Azok a férfiak, akik ebben szenvednek , egészségtelen mértékben akarnak minél izmosabbak lenni. Önmagában az edzőtermek rendszeres látogatása még nem jelez bajt a SOTE munkatársa szerint. Betegségről akkor beszélhetünk, ha mindez rögeszméssé válik, ha valaki az edzésért például feladja az összes társas és egyéb rekreációs időtöltést, sőt akár a munkáját is. Ráadásul hiába edz, hatalmas izmai ellenére vékonynak látja magát, és jellemző a gyakori, nagy dózisú, egészségtelen szteroidhasználat is.
Az irreális elvárásokat közvetítő médiának komoly szerepe van a testképzavarok kialakulásában, de nem ez az egyedüli ok. Testképzavar esetében gyakori, hogy valaki túlsúlyos vagy az átlagnál soványabb, alacsonyabb volt, és emiatt rengeteg sérelmet szenvedett el gyerekkorában: kigúnyolták, sőt akár fizikailag is bántalmazták.
Az evési zavarokat akár a szülőtől is "megörökölheti" a gyermek, ha otthon nagy hangsúlyt helyeznek az ételekre és a testsúlyra, ha az anya állandóan diétázik, és rendszeres téma a fogyókúra. Főként az anorexia hátterében valamilyen szexuális visszaélés is állhat, ez az evészavarban szenvedők negyedét érinti a szakember szerint.
Az evési zavarok, az anorexia és az inverz anorexia esetén a páciensnek általában nincs betegségtudata, mivel a többi embertől pozitív visszajelzést kap a nagyobb izmokért és a leadott kilókért. A betegek, ha eljutnak is szakemberhez, szinte kivétel nélkül másodlagos tünetek - depresszió , szorongásos zavarok, önértékelési, szexuális és párkapcsolati problémák - miatt kérnek segítséget - magyarázta a szakember.