Kullancs
A tavaszi, nyári és kora őszi időszakban, ha természetjárással kapcsolatos programot szervezünk, érdemes ügyelni a kullancsveszélyre. Nemcsak a fákról, hanem bokrokról vagy a fűből is támadhatnak. Csípésük általában nem veszélyes, de egyes fertőzött példányok Lyme-kórt is terjeszthetnek. Gyakran a hónalj vagy a lágyék bőrébe fészkelik be magukat, csípésük pedig akár allergiát is okozhat. Kirándulás előtt használjunk kullancsriasztót, illetve amikor csak tehetjük, fedjük le a fejet, a karokat és a lábakat természetjáráskor. A kullancsok által terjesztett Lyme-kór 36 óra után kerül a véráramba, első tünete egy körkörös, vöröses bőrkiütés.
Fejtetű
Leggyakrabban a hajas fejbőrön, a nyaki, illetve a fül mögötti részen bújnak meg. A fejtetűt általában úgy lehet elkapni, hogy valakivel például közös sapkát vagy fésűt használunk. Viszketéssel jár, viszont ha vakarjuk, fertőzést okozhat. Súlyos esetekben a haj kihullását is okozhatják a fejtetvek. A fejtetveket, illetve a petéiket különböző samponokkal, krémekkel, hajszeszekkel lehet elpusztítani. A tetves emberek ruháit, ágyneműjét, törölközőit magas hőfokon, alaposan ki kell mosni.
Bolha
Ezek az apró vérszívók nemcsak az állatokat, hanem az embereket is megtámadhatják. Vannak, akik extrán érzékenyek a bolhacsípésre, ráadásul fontos tudni, hogy a csípéseket nem szabad vakarni, mert elfertőződhetnek. Fontos, hogy keressük meg a bolhák élőhelyét, amely általában a háziállatunk, és bolhátlanítsuk, valamint alaposan takarítsuk ki a lakást, a szőnyegeket, az állatokat pedig ne engedjük be az ágyunkba.
Méh, darázs
Bizonyos fajták belehalnak abba, ha megcsípnek valakit és elvesztik a fullánkjukat, de olyanok is vannak, amelyek többször is képesek csípésre. Különösen azokra veszélyesek, akik allergiásak az ilyenkor a szervezetbe kerülő anyagokra. Ha nincs szó ilyesmiről, egyszerűen csak húzzuk ki a fullánkot, jegeljük a csípést, esetleg vegyünk be valamilyen antihisztamint tartalmazó tablettát.
Forrás: webmd.com