Az elmúlt években folyamatosan csökkent a dohányzó felnőttek száma a világon – közölte a WHO. A szervezet új jelentése a dohányzás elterjedtségének tendenciáit vizsgálja 2000-től 2030-ig. Az adatok azt mutatják, hogy 150 országban sikerült csökkenteni a dohányzást.
A halálozási arány viszont nő
Míg a legtöbb országban csökken a dohányzók aránya, a dohányzással összefüggő halálesetek száma az elkövetkező években valószínűleg magas marad. A WHO statisztikái szerint a dohányzás évente több mint 8 millió ember halálát okozza, köztük mintegy 1,3 millió nemdohányzóét, akik a passzív dohányzás áldozatai.
Mint kiemelték, a dohányzást korlátozó szigorú intézkedések bevezetése és a dohányzással összefüggő halálesetek számának csökkenése között körülbelül harminc év telik el.
Jó úton haladunk?
Az egészségügyi világszervezet szerint, még ha tovább csökken is a dohányosok száma, a dohányfogyasztás 2010 és 2025 közötti 30 százalékos csökkentésére vonatkozó célt nem lehet elérni. Ezt várhatóan 56 országban fogják elérni, köztük Brazíliában, ahol 2010 óta már sikerült 35 százalékkal csökkenteni a dohányzást.
Hat országban viszont nőtt a dohányfogyasztás 2010 óta: a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Egyiptomban, Indonéziában, Jordániában, Ománban és Moldovában. A jelentés szerzői szerint azonban összességében jó úton halad a világ afelé, hogy 2010 és 2025 között negyedével csökkenjen a dohányzók száma.
Sokak újévi fogadalma, hogy végleg leteszik a cigit. Egy friss tanulmány szerint ebben nagy segítség lehet a testmozgás, különösen, ha a szabadban végezzük.
A füstmentes alternatívák tiltása csak súlyosbítja a trendeket
A múlt hónapban a WHO nyilatkozatot adott ki, amelyben sürgős fellépésre szólított fel a gyermekek védelme és az e-cigaretták bevezetésének megakadályozása érdekében. Dr. Lorenzo Mata Jr., a Quit for Good nevű, leszokást segítő szervezet elnöke szerint a füstmentes alternatívák (az e-cigaretta mellett a hevített dohány és a snüssz) dohányosok millióinak segítettek sikeresen leszokni a dohányzásról olyan országokban, mint az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Japán és Svédország.
„Miközben nyilvánvalóan szükséges a fiatalok körében a vape-jelenség nyomonkövetése, az is világosan látszik, hogy az e-cigaretták teljes betiltása csak súlyosbítja a dohányzási trendet és a hozzá kapcsolódó egészségügyi kockázatokat" – írja a Quit for Good nevében Dr. Lorenzo Mata, aki szerint éppen hogy a teljes tiltás hoz közegészségügyi kockázatokat, hiszen az e-cigarettákat betiltó országok nem számolták fel a feketepiacot. Helyette sok esetben akaratlanul létrehoztak egy szabályozatlan feketepiacot, amely a szabályozó előírások hiánya miatt ténylegesen veszélyezteti a közegészségügyet.