Az elmúlt hetekben az omikron variáns gyors mutálódásának köszönhetően újabb alvariánsokat azonosítottak a kutatók: az omikron BA.4 és BA.5 - amelyeket az Egészségügyi Világszervezet szakemberei már gőzerővel vizsgálnak - több országban is megjelent, igaz, eddig csak pár tucat ezekhez köthető fertőzéses esetet mutattak ki.
A titokzatos XE már egy ideje velünk van
A koronavírus hibrid változata, az XE felbukkanása január óta foglalkoztatja a kutatókat. Az omikron BA.1 és BA.2 alvariánsának kombinációját először január közepén észlelték az Egyesült Királyságban. Ezt a variáns azóta is elsősorban itt diagnosztizálják, de néhány esetet Thaiföldről és az Egyesült Államokból is jelentettek - olvasható a Conversation témával foglalkozó cikkében . (Világszerte eddig mintegy 700 vírusgenomot rendeltek az XE-hez.) Kutatók szerint a SARS-CoV-2-vírus folyamatos és gyors mutálódásával egyre gyakrabban számíthatunk majd "hibridek" felbukkanására a jövőben.
Veszélyes lehet-e az XE?
Egyesült királyságbeli becslések szerint az XE-nek enyhe (5-10 százalékos) átviteli előnye van a jelenlegi új fertőzések többségéért felelős BA.2 alvariánssal szemben, ami azt jelenti, hogy ez lehet az omikron variáns eddigi leggyorsabban átadható alváltozata. Ami előrevetíti, hogy - a vírus számára ideális körülmények között - idővel ez lehet a domináns variáns, kiszorítva a korábbiakat.
Kutatók szerint egyelőre nincs elég bizonyíték arra, hogy messzemenő következtetéseket lehessen levonni az XE fertőzőképességéről, vagy arról, hogy súlyos tüneteket okoz-e, és hogy ki tudja-e játszani a vakcinák , esetleg a természetes megfertőződés kiváltotta, korábbi változatokkal szembeni immunvédelmet.
Hogyan jönnek létre a hibrid variánsok?
Rekombináns vírusok akkor alakulhatnak ki, ha egy egyedben két vagy több variáns fertőzi meg ugyanazt a sejtet, lehetővé téve, hogy a replikáció során a variánsok kölcsönhatásba lépjenek egymással. Ez azzal járhat, hogy genetikai anyaguk keveredik, ezáltal új víruskombinációk jönnek létre. (Érdekesség, hogy az XE-ben a vírus tüskefehérjéje például a BA.2 alvariánsból "érkezett".) Az omikron variáns generálta járványhullámban - a vírus tulajdonságainak köszönhetően - exponenciálisan nőtt az új fertőzöttek száma, ami több esélyt adott a vírusnak a rekombinációra - írja a Conversation.
Ahogy arról a lap beszámol, a járvány kitörése óta számos rekombináns SARS-CoV-2 variánst azonosítottak, amelyek elnevezése XA-tól egészen XS-ig terjed. Némelyik csak néhányszor bukkant fel, míg másokhoz több száz genomot rendeltek. A rekombinánsok két fő típusa jelenleg a delta és omikron variáns keveréke: a deltakron és az omikron alváltozatainak kombinációi. Néhány rekombinánsra kiemelten figyelnek a kutatók, ezek közé tartozik például az először Franciaországban azonosított XD, ami a delta variáns és az omikron BA.1 alváltozatának genetikai anyagát ötvözi.
Aggódnunk kell az XE miatt?
Egyelőre nincs bizonyíték rá, hogy a rekombináns vírusok egészségügyi szempontból nagyobb veszélyt jelentenének, mint bármely más változat. "De folytatnunk kell a SARS-CoV-2 globális szintű felügyeletét, hogy időben kiszűrjük az új variánsokat, és megértsük potenciális kockázataikat" - vallják a kutatók.