Csuklósérülés és túlterhelés
A csuklót sokféle tevékenységünk során érheti erős mechanikai stressz és terhelés. A túlzott igénybevételt először fájdalom, súlyosabb esetekben pedig a csuklóízület tartós funkcionális károsodása jelzi. Az okok közt gyakran szerepel a helytelen kéztartás, illetve a monoton, egyoldalú terhelés, amely például számítógépes munka vagy akár professzionálisan végzett zongorázás során jelentkezik. Fizikai munka, súlyzós edzés és ütővel játszott sportok (tenisz, fallabda, tollaslabda, ping-pong stb.) közben, amikor gyakoriak a rövid ideig tartó, de nagy megterheléssel járó mozdulatok, könnyen megsérülhet a csukló - figyelmeztet Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
A csukló sérülései, törései
A szerencsétlen esések jelentős része végződik az orsócsont törésével, és ehhez kapcsolódóan csuklótáji szalagsérüléssel. Ugyancsak jelentkezhet csuklófájdalom ínhüvelygyulladás miatt is, amely gyakran a túlterhelés következményeként alakul ki. Hasonló tüneteket okoz a csuklóalagút szindróma , amelynek oka azonban más jellegű, hiszen megjelenhet többek közt pajzsmirigy-alulműködés, elhízás, ízületi gyulladás miatti folyadékfelszaporodás és cukorbetegség miatt.
A csukló sérülései, fájdalma az egész kéz mozgását korlátozza, hiszen a csukló a kéz minden mozgástevékenységének fontos része. Éppen ezért bármilyen sérülés vagy tartós fájdalom esetén legfontosabb a mielőbbi szakszerű diagnózis, a fájdalom csökkentése, a kezelés megkezdése, később pedig a mielőbbi mobilizálás, vagyis a természetes mozgás helyreállítása.
Be kell látni a csukló pihentetésének jelentőségét
Frissen fennálló fájdalom esetén az első lépés az ízületek pihentetése, a gyulladás csökkentése, a jegelés. A kezelés ezen szakaszában a páciensnek valóban önfegyelmet kell gyakorolnia, mivel a gyógyulás lényegi eleme az ízület tehermentesítése, a panaszokat kiváltó mozgásformák kerülése. Ez nyilván nem könnyű, ha valamiféle munkatevékenységről van szó, de sajnos szükséges a teljes gyógyuláshoz - hangsúlyozza Dr. Páll Zoltán. Hogy a gyógyulást felgyorsítsuk és a fájdalmat is csökkentsük, természetesen számos eljárás van a kezünkben.
A lágyrész hialuronsav injekció például a fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz bevitt hialuronsav csökkenti a gyulladást és segíti a gyulladt szövetek regenerációját. A hialuron természetes, az emberi szervezetben is előforduló anyag, a kötőszövetek - így inak, csonthártya - felépítőanyaga. Pozitív hatásaira épít a mozgásszervi gyulladások okozta fájdalmak csillapítására kifejlesztett injekció.
Valamivel lassabb, de szintén hatékony és tartós kezelési módszer a lökéshullám terápia , amely magas energiatartalmú hanghullámokkal fejti ki hatását az izomzatban és inakban. A gyógyulás alapját a helyi vérbőség és a szervezet saját gyógyítórendszereinek aktivitásnövelése adja. A fokozott vérellátás növeli a helyi anyagcserét, az érintett terület oxigénellátást, a gyulladást okozó anyagok elszállítását. A terápia gyorsan csillapítja a fájdalmat és helyreállítja a mozgáskészséget.
A csuklófájdalom kezelésének sikerét segítheti a gyulladást csökkentő, mozgási funkciót helyreállító kiegészítő kezelés, az orvosi kollagén injekció is. Ha a csuklófájdalom számítógépes munka miatt alakult ki, akkor - és akár megelőzésképpen is - érdemes "csuklóbarát" egeret beszerezni, és ergonomikus íróasztalnál, széken dolgozni.
Forrás: Budai Fájdalomközpont