A vágódeszka egy igen hasznos konyhai eszköz, amely az éttermekben és az otthonainkban is megtalálható. Emellett azonban a mikroműanyag-szennyezés láthatatlan forrása is lehet, ha műanyagból (polipropilénből vagy polietilénből) készült darabokat használunk – hívta fel a figyelmet egyik közelmúltbeli Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
A deszkák előbb-utóbb megsérülnek
Az ACS cikkére hivatkozva azt írták, a folyamatos szeletelés és darabolás hatására idővel vágásnyomok és barázdák alakulnak ki a vágódeszkákon – ez a műanyagból, gumiból, bambuszból és fából készült daraboknál egyaránt elkerülhetetlen. A sérüléseken keresztül pedig elképesztő mennyiségű nano- és mikroméretű részecske szabadulhat fel és távozhat.
Az uzsonnásdobozok nagyszerű eszközök arra, hogy hulladékmentesen tudjunk elemózsiát csomagolni az iskolába vagy a munkába. Nem mindegy azonban, hogy milyet választunk.
Több tízmillió mikroműanyag
Egy kutatócsoport alaposabban is megvizsgálta, hogy pontosan mennyi mikrorészecske szabadul fel, ha műanyag vágódeszkán vágjuk össze a sárgarépát. A végeredmény egészen aggasztó lett. A tesztbe bevont 6 személy ételkészítései során egy év alatt 14-71 millió polietilén-mikrorészecske és nagyjából 79 millió polipropilén-mikrorészecske szabadult fel.
Mint kiderült, a mikroműanyag-szennyezés mértékét több tényező is befolyásolja:
- a személy vágási stílusa,
- a vágódeszka anyaga,
- az ételek vágásakor kifejtett erő,
- az ételek feldarabolásának típusa (például apróra vágás),
- illetve a vágódeszka használatának gyakorisága.
A kutatók ezért úgy vélik, hogy bár a műanyag vágódeszkák könnyen tisztíthatóak, az azokon előkészített ételeink mikroműanyag-szennyezettségének mérséklése érdekében a más anyagból készült deszkák talán jobb választásnak bizonyulnak.