Az Energiaügyi Minisztérium közlése szerint a víziközmű-szolgáltatók felkészültek a nyáron megnövekedett igények zavartalan kiszolgálására. Különösen a turisztikailag kiemelt térségekben és az agglomeráció azon részén jellemző ez, ahol a lakosság száma az utóbbi években ugrásszerűen megnövekedett. A Balaton térségében például egy átlagos évközi napon 70 ezer köbméter vizet használ fel a lakosság, ami egy nyári napon 90 ezer köbméterre, tartós hőség idején akár 130 ezer köbméterre is megugorhat.
A tárca arra figyelmeztet, hogy az év minden időszakában, de hőségriadó idején különösen fontos a tudatos, felelős vízfogyasztás. Így hideg vízért a csap hosszas és felesleges folyatása helyett inkább a víz hűtését, a locsoláshoz pedig lehetőség szerint eső- vagy kútvíz használatát javasolják.
Emellett, mint azt a Telex írja, Érd, Diósd, Tárnok, Törökbálint, Sóskút és Pusztazámor polgármesterei közös döntöttek úgy, hogy részleges locsolási tilalmat rendelnek el kora reggel és este: ekkor sem locsolni, sem medencét tölteni nem lehet a vezetékes vízből. A döntés oka, hogy az érintett településeket ellátó ivóvízrendszer ezekben a napszakokban elérte kapacitásai felső határát. Májustól augusztusig ugyanis ekkorra esik a csúcsidőszak részben a kerti locsolások, részben a medencefeltöltések miatt. Ugyancsak észszerű vízfogyasztásra kéri felhasználóit a Duna Menti Regionális Vízmű, amelynek szolgáltatási területéhez tizenhárom település tartozik. Ott arra kérik a lakosságot, hogy igyekezzenek korlátozni az ivóvíz egyéb célú felhasználását (például a medencefeltöltést), hogy így mindenki elegendő ivóvízhez juthasson.
Az Energiaügyi Minisztérium közleményében hangsúlyozza, hogy a hőségben különösen oda kell figyelni a megfelelő hidratálásra, fontos a rendszeres és bőséges, akár napi 3-4 liter víz elfogyasztása. A csapvíz a leggyakrabban ellenőrzött termékek közé tartozik Magyarországon, fogyasztása egészséges, ráadásul környezettudatos és pénztárcakímélő választás, hiszen jóval gazdaságosabb az üdítőknél.