Kiadta friss jelentését a magyarországi ivóvízminőségről a Nemzeti Népegészségügyi Központ – írta a Portfolio. A cikk szerint a vízminőség általánosan jónak mondható, az ország bizonyos pontjain ugyanakkor továbbra is vannak gondok a csapvízzel.
Tíz településen volt gond az ivóvízzel
Az Ivóvízminőségi adatbázisba 2021-ban jelentett, több mint 58 ezer vízminta eredménye alapján a legtöbb vízminőségi jellemző a vizsgálatok 99-100 százalékában megfelelő eredményt adott. Egyes nehézfémek illetve szervetlen szennyezők (réz, szelén, antimon, kadmium) esetében egy-egy nem megfelelő eredmény fordult csak elő. A tavalyi évhez hasonlóan Bács-Kiskun megyében egy vízellátó rendszerben kimutatható volt a szolgáltatott vízben határérték feletti peszticid tartalom. Ezek olyan növényvédő szerekből származnak, amelyek a felszíni vagy felszín alatti vízforrásba bemosódva jutnak a nyersvízbe.
A geológiai eredetű szennyezők közül az arzén, a bór vagy fluorid 10 településen volt határérték feletti. Ez komoly előrelépés a 2010-es évekhez képest, amikor még csaknem 400 település ivóvizében volt magasabb ezeknek az anyagoknak az aránya. A cikk szerint az alábbi településeken okozott gondot a szennyeződés:
- Ferencszállás (Csongrád-Csanád megye);
- Földeák (Csongrád-Csanád megye);
- Kiszombor (Csongrád-Csanád megye);
- Kálrafalva (Csongrád-Csanád megye);
- Makó (Csongrád-Csanád megye);
- Makó-Rákos (Csongrád-Csanád megye);
- Maroslele (Csongrád-Csanád megye);
- Nagybánhegyes (Békés megye);
- Óföldeák (Csongrád-Csanád megye);
- Székkutas (Csongrád-Csanád megye).
Országosan a lakosság 99 százaléka számára érhető el a közüzemi vízellátás. A közműves ivóvízhálózatra kötött lakások aránya továbbra is Bács-Kiskun megyében a legalacsonyabb (84,1százalék, ami egy százalékpontos javulás 2020-hoz képest). Közel 100 százalékos viszont az ellátottság Budapesten és 10 megyében.