Nagy világjárvány közeledik

Egyre nagyobb eséllyel alakulhat ki egy egész világra kiterjedő, súlyos járvány, az emberiség pedig nincs erre megfelelően felkészülve - figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet.

Friss jelentést közölt a világ egészségügyi helyzetéről, és a legnagyobb kihívásokról az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A jelentés a gyors és veszélyes világjárványok példájaként az 1918-as spanyolnáthát hozta fel, ami alig egy év alatt az emberiség majdnem 4 százalékát megbetegítette, és közel 50 millió halálos áldozatot szedett. Ha egy hasonló vírustörzs napjainkban kezdene terjedni, a jelentés becslései szerint több mint 80 millió áldozatot is szedhet ugyanennyi idő alatt, és a világ gazdaságának 5 százalékát megbénítaná. A WHO szerint az emberiség nincs felkészülve arra, hogy visszaszorítson egy hasonlóan fertőző betegséget, pedig egyre nagyobb az esélye egy világjárvány kialakulásának.

Miért lett spanyolnátha az influenzajárvány? Az 1918-as nagy influenzajárvány a világtörténelem legsúlyosabb járványos betegsége volt. A világon nagyjából 500 millió ember kapta el, a halálos áldozatok számát pedig 50 millióra becsülik. A H1N1 vírus három év alatt több embert ölt meg, mint a teljes első világháború, és a középkorban évszázadokig dúló pestis összesen. Kattintson a részletekért!

Tízmilliók betegedhetnek meg

A szervezet 2011 és 2018 között mintegy 1483 járványt azonosított világszerte, amelyből a legismertebb az ebola -, illetve a kanyarójárvány volt. Ezek jelentős gazdasági károkat is okoztak, a nyugat-afrikai ebola-járvány nagyjából 53 milliárd dolláros gazdasági és társadalmi veszteséget okozott az érintett országokban. Persze a betegségek terjedésekor az emberek élete és egészsége a legfontosabb tényező, ezekre a gazdasági károk is jelentős hatást gyakorolnak, főleg a szegényebb országokban. A gazdasági nehézségek ugyanis munkahelyek megszűnését okozzák, ami az életszínvonal csökkenésével és az egészségügyhöz való hozzáférés szűkülésével jár.

Nem vagyunk felkészülve egy világjárványra. Fotó: iStock
Nem vagyunk felkészülve egy világjárványra. Fotó: iStock

Járványok mindig is voltak, a terjedését azonban napjainkban már jelentősen felgyorsítja, hogy egy ember 36 órán belül gyakorlatilag a világ bármelyik pontját elérheti, a betegség így napokon belül világszintűvé válhat. Emellett a klímaváltozás is fontos tényező, hiszen a felmelegedés miatt a korábban csak mediterrán térséget veszélyeztető, zikát és dengue-lázat terjesztő szúnyogok már Európa északibb részeit, illetve az Egyesült Államok és Kanada területét is elérhetik, ami további tízmilliókkal növelheti a megbetegedések számát.

Legsúlyosabb mértékben azokat a szegény országokat sújthatja egy világjárvány, amelyek amúgy is csak korlátozott módon tudnak védekezni ellene. Az afrikai országok jelentős részében a kötelező védőoltások kiosztása is súlyos problémát jelent, az egészségügyi intézmények felszereltsége is hiányos, az emberek pedig rossz higiénés körülmények között, összezsúfolva élnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár az elmúlt évtizedekben a társadalmak világszerte komoly lépéseket tettek annak érdekében, hogy felvehessék a harcot egy agresszívan terjedő járvánnyal, távolról sem vagyunk felkészülve egy spanyolnáthához hasonló betegség visszatérésére - olvasható a jelentésben.

Forrás: CNN

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.