36 vizsgált őrölt fahéjból 12-ben magas ólomszintet mutattak ki, de egyes termékekben króm is fellelhető volt. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) ezért egészségügyi figyelmeztetést adott ki – írja a Health. Ezek az élelmiszerbiztonsági vizsgálatok a tengerentúlon árusított termékcsaládokat vették górcső alá, de azért jó tudni, hogyan kerülhet nehézfém az egyik kedvenc őszi-téli fűszerünkbe.
Így kerülhet bele az ólom
Ólom a fahéjba vagy más fűszerekbe kétféle módon kerülhet: véletlen szennyeződés vagy hamisítás útján. Egyrészt a termesztés, a betakarítás vagy a feldolgozás során beszennyeződhet a fűszernövény. A természetben előforduló nehézfémként az ólom például beszivároghat a talajba, ahonnan a nővény felszívja, így az ólom egyszerűen beépül a kéregbe.
Az őrléshez használt berendezések is tartalmazhatnak ólmot, ami szennyezheti a végterméket. Ennél aggasztóbb azonban a hamisítás, amelynek során szándékosan adnak ólmot a fűszerhez, hogy így nagyobb legyen a súlya – mondta Jerold Mande, a Harvard T.H. Chan School of Public Health adjunktusa. Az importált termékek nagyobb valószínűséggel tartalmazhatnak ilyen vegyületeket.
Most akkor ehetem vagy sem?
A szakértők szerint nem kell teljesen kiiktatni a fahéjat az étrendből. Az mindenképp jó stratégia, ha jó hírű, jól ismert márkák termékei közül választasz, ezek a cégek ugyanis szigorú élelmiszerbiztonsági gyakorlatot folytatnak.
Az egész fahéj szintén kisebb valószínűséggel tartalmaz ólmot, mint őrölt változata. Az ugyanis sosem érintkezik az esetlegesen ólomtartalmú őrlőberendezésekkel, ráadásul a hamisítás lehetősége sem áll fenn.