Nem minden olívaolaj „extraszűz”, amit olyanként árusítanak – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A stuttgarti Vegyi és Állategészségügyi Hivatal friss tanulmányára hivatkozva azt írták, a 2023 januárja és augusztusa között megvizsgált 141 extraszűz olívaolaj közül 59-nél tártak fel hamisítást vagy címkézési szabálytalanságokat.
Egyes termékek nem is ajánlhatók emberi fogyasztásra
A problémás termékek 78 százalékának címkéjéről alapvető információkat – például tápértékadatokat – hagytak le. Emellett az is kiderült, hogy a kifogásolt minták 19 százaléka nem is nevezhető extraszűz olívaolajnak, ugyanis nem felel meg a jogszabályok által meghatározott minőségi elvárásoknak. 6 termék pedig csak „lámpaolajnak” tekinthető, amely alkalmatlan emberi fogyasztásra vagy élelmiszer-összetevőként való felhasználásra.
Az online rendelhető termékek különösen kockázatosak
A kutatásba a kiskereskedelemben elérhető olívaolajok mellett online beszerezhető termékeket is bavontak. „Ebben a körben 15 olajból 14-et szabálytalannak találtak: 4 megbukott a minőségvizsgálaton, 10 terméknél pedig jelentős címkézési hiányosságokat tapasztaltak” – számolt be róla a Rizikometer.
A sportolóknak kínált étrend-kiegészítők csaknem 90 százalékának összetétele nem egyezik meg azzal, ami a címkén szerepel.