A bőr a legnagyobb szervünk, az immunrendszer fontos része. A hiányzó bőr rendkívül érzékennyé teszi a testet a baktériumok támadására. Az intenzív terápia fejlődése következtében azonban egyre csökken a valószínűsége, hogy az égési trauma halállal végződik.
A halál egyébként gyakran nem közvetlenül az égés következménye, hanem a fertőzéseké, néhány hónappal a kórházi kezelés megkezdése után. A kötszerek sajnálatosan valójában remek táptalajt jelentenek a mikrobák számára.
A technológia alapja egy biológiailag lebomló kötés, amely állati kollagénből és gyorsan szaporodó progenitor sejtekből készült. A lausanne-i egyetemi kórház, a CHUV, a kötszer első változatát 2005-ben fejlesztette ki, hogy gyorsítsa a gyógyulási folyamatot, de ez a megoldás még nem nyújtott semmilyen védelmet a mikrobák ellen. A kutatók most demonstrálták, hogy a biológiai kötszerek speciális dendrimer molekulákkal kombinálva nemcsak felgyorsíthatják a gyógyulást, hanem véget vethetnek a fertőzéseknek is.
A kötszer egy csík kollagénnel átitatott gézből áll, amelyhez progenitor sejteket és dendrimereket adtak. Amikor kötést helyeznek egy baktériumok által megfertőzött területre, a dendrimerek egy rész vándorolni kezd és elpusztítja a mikrobákat a kötés közvetlen szomszédságában, más dendrimerek pedig megmaradnak a kötésen.
„A kötszerek kedvező környezetet nyújtanak a baktériumok növekedéséhez, így bizonyos mennyiségű dendrimernek rajta kell maradnia az új típusú kötésen, hogy elpusztítsa a behatolókat” – mondta Dominique Pioletti, a EPFL laboratóriumának biomechanikai és orotopédiai vezetője, akinek az volt a feladata, hogy csapatával megtalálja a módját a dendrimerek biológiai kötésbe való integrációjának.
A kórházi égési szakemberek számára egy ilyen technológia megszületése sürgető szükséglet. Jelenleg már elképesztő biztonsági intézkedések mellett képesek csak kezelni a sérülteket, mert félnek, hogy a megelőző antibiotikumos kezeléssel a még működő gyógyszerekkel szemben is akaratlanul is rezisztenssé tehetik a baktériumokat.
A hagyományos kötszereket, amelyekkel a megégett testrészeket lefedik, naponta cserélni kell több hónapon át, de gyakran így sem tudják meggátolni a fertőzéseket. Az új típusú kötszerrel viszont – bár kezelésre is használható – inkább megelőzik a fertőzéseket, s csírájában fojtják el a mikrobák okozta veszélyt. Az új kötésnek még teszteken kell átmennie, mielőtt megengednék a klinikai használatát.
Forrás: EurkAlert!