Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet a Magyar Kozmetikai és Háztartás-vegyipari Szövetséggel együttműködve arra hívja fel a szülők figyelmét, hogy a háztartási vegyi árukat mindig elzártan, olyan helyen tartsák, ahol azokhoz a gyermekek nem férnek hozzá.
A gélkapszulák előre kiadagolt, folyékony mosószert, illetve tisztítószert tartalmaznak. A feloldódott kapszulák tömény, intenzív tisztító hatású gélt bocsátanak ki, melyben például folteltávolító, vízlágyító hatóanyagok és enzimek is vannak. Egyszerű és kényelmes a használatuk, emellett alkalmazásukkal környezetünket is óvjuk, mivel így elkerülhető a mosószer felesleges túladagolása. A kapszulák külseje olyan anyagból (műanyag film) készül, amely vízzel érintkezve azonnal feloldódik, így a benne lévő koncentrátum teljes egészében hasznosulni tud. Az utóbbi időben különböző tisztítószerek is kerülnek ilyen formátumban a boltokba.
A csomagolásnál cél, hogy az nehezen nyitható és jól visszazárható legyen. A különböző gélkapszulák általában színesek (pirosak, zöldek, kékek), és ha könnyen hozzáférhetők, felkelthetik a kíváncsi kisgyermek érdeklődését. Ezért is nagyon fontos a felelősségteljes szülői magatartás, a tisztítószereknek a használati utasítás szerinti kezelése, gyermekektől elzárva történő tárolása. Ez a gélkapszulák esetén fokozottan is igaz, mert bár úgy tűnhet, hogy a mosó- vagy tisztítószer koncentrátum be van csomagolva, de a külső filmréteg nedvesség hatására azonnal oldódni kezd, ezért veszélyes, ha a gyermek a szájába veszi, hiszen a tömény mosószer pillanatok alatt kiszabadul.
A kapszulák koncentráltan tartalmaznak vegyi anyagot, így a mérgezési tünetek is súlyosabbak lehetnek. A koncentrált gél bőr- és nyálkahártya irritáló hatású, lenyelve hányingert, jellemzően ismétlődő hányást idézhet elő, ami sürgős kórházi kezelést igényel. A súlyos egészségkárosodás megelőzése érdekében cselekedjünk azonnal, és eközben hívjunk mentőt. Mossuk ki a gyermek száját, itassunk vele vizet, de ne hánytassuk. Ha a termék szembe kerül, bő vízzel azonnal mossuk ki. 2013-ra, az előző évekhez képest, megháromszorozódott a kórházak által ellátott, gélkapszula miatt mérgezést szenvedett gyermekek száma. Az gélkapszulák miatti megkeresés. Tavaly összesen 62 mérgezési esetet jelentettek gélkapszulával, míg idén június végéig már 35 ilyen esetről szerzett tudomást az ETTSZ. Ráadásul a mérgezések csaknem felét az egy éves, harmadát a két éves korosztály szenvedi el.