Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) a napokban arra figyelmeztette az Egyesült Államokban élőket, hogy ne használjanak semmilyen állatgyógyászati készítményt a COVID-19 okozta megbetegedés kezelésére vagy megelőzésére. A felhívásra azért volt szükség, mert sok téves információ kering az ivermektin nevű szer körül, többek között, hogy nagy dózisban történő szedése "hatásos a covid ellen". Emiatt egyre több ember kerül kórházba rosszulléttel, amit az állatoknak való ivermektin önhatalmú beszedése okoz - írja oldalán az NBC News.
Mire jó az ivermektin?
Az ivermektin nem egy vírusellenes gyógyszer: leginkább állatoknál előforduló parazitafertőzések kezelésére vagy megelőzésére használják. Ám a neten gyorsan terjedő fals híreknek és információknak köszönhetően az Egyesült Államokban - ahogy világszerte más országokban is - egyre többen kezdtek "öngyógyításba" vele. Ahogy azonban azt az FDA is hangsúlyozza: "a hivatal egyetlen ivermektin tartalmú gyógyszert sem hagyott jóvá a COVID-19 okozta megbetegedés humán célú kezelésére vagy megelőzésére". Folynak ugyan ilyen jellegű kísérletek, ám ezek eredménye egyelőre nem ismert, ezért senkinek nem ajánlják kipróbálásra.
Állatoknak szánt gyógyszereket soha ne szedjünk be!
"Ön nem ló. És nem tehén. Komolyan. Mindenki hagyja abba!" - tweetelte az FDA hivatalos oldalán, nyomatékosítva, hogy az említett készítmény kifejezetten veszélyes lehet az emberek számára. Mivel olyan nagytestű állatoknál alkalmazzák, mint a lovak vagy a tehenek, amelyek testsúlya sokszorosa az emberének, a bennük lévő hatóanyagok koncentrációja is jóval magasabb, mint a humán fogyasztásra szánt készítményeké, ezért emberek számára - különösen ekkora dózisban - mérgező. Az ivermektint túladagoló betegeknél hányinger, hányás, hasmenés, alacsony vérnyomás, szédülés, egyensúlyzavarok, görcsök, allergiás reakciók jelentkezhetnek, súlyos esetben pedig akár kóma vagy halál is beállhat.
És noha ivermektin tartalmú készítmények már emberi használatra is elérhetők, például bizonyos paraziták okozta betegségek kezelésére, vagy fejtetű, esetleg rosacea ellen, ezek különböznek az állatok számára kifejlesztett készítményektől: hatóanyagtartalmuk ugyanis lényegesen alacsonyabb. Emellett az állatoknak gyártott gyógyszerekben vannak olyan inaktív összetevők is, amelyeket nem teszteltek embereken, vagyis nincs róla adat, hogy ezek miként befolyásolják a hatóanyag emberi szervezetben történő felszívódását.
A koronavírus-fertőzés megelőzésére továbbra is a védőoltás és a járványügyi szabályok betartása - maszkviselés, gyakori kézmosás, távolságtartás - a legalkalmasabb, megbetegedés esetén pedig a szakszerű orvosi kezelés.