A jégből olyan rég elfeledett betegségek kórokozói kelhetnek életre újra, amelyek hasonlóan készületlenül érhetik a sok ezer évvel előző fertőzéseik után élő emberek immunrendszerét, mint ahogy az európai gyarmatosítók betegségére sem lehettek felkészülve Amerika őslakosai - írja az index.hu .
Elpusztult szarvas fertőzött
2016-ban az Oroszországhoz tartozó Szalehard régióban meghalt egy 12 éves fiú, miután nomád pásztorkodással foglalkozó családja lépfenével fertőződött meg. Összesen 72 ember betegedett meg, közöttük 41 gyermek. A betegséget a tömegesen pusztuló rénszarvasok egyikétől kaphatták el. Lépfene utoljára a múlt század negyvenes éveiben fordult elő Szibéria ezen vidékén, és a feltételezések szerint egy akkor elpusztult, megfagyott, majd most kiolvadt szarvasból tört elő újra.
A kutatók szerint ez az eset egy rendkívül aggasztó folyamat kezdetét vetítheti előre, az utóbbi évtizedekben ugyanis kórokozók sokaságágára bukkantak a permafrosztból kiolvadó tetemekben. Megtalálták például az 1918-as spanyolnáthát okozó influenzavírust, de 19. századi hímlőjárványok áldozatai is kerültek már elő a felduzzadó folyók miatt gyorsuló talajerózió következtében. Ami pedig a legriasztóbb, hogy egyáltalán nem bízhatunk abban, hogy a kórokozók az eltelt hosszú idő miatt már nem fertőzőképesek.
Egy évtizede például a kutatók sikeresen élesztettek újra egy baktériumot, amely 8 millió évig pihent az egyik antarktiszi gleccser mélyén.