Növényvédő szerek maradványait és ásványi olajokat találtak sok lencsében – olvasható a Rizikometer friss Facebook-posztjában. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó oldal az ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írta, a német szakértők 14 bio- és 6 hagyományos lencsét teszteltek két népszerű fajtából: a Magyarországon általánosan elterjedt barna lencséből, és a jóval keményebb szemű hegyi lencséből.
Szennyezőanyagok a tányérunkon
A terméktesztbe bevont lencsék közül 12-ben nyomokban, egyben pedig nagyobb mennyiségben is kimutattak telített ásványolaj-szénhidrogéneket (MOSH/MOSH-analógok). Továbbá 4 hagyományos és egy biotermékben a glifozát nevű gyomirtó szer maradványának jelenlétét is igazolták, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatói potenciálisan rákkeltőnek minősítettek.
Jó hírünk is van
Azt viszont pozitívumnak könyvelték el a kutatók, hogy a termékekben nem találtak fertőtlenítőszert a laboratóriumi vizsgálatok során – pedig gyakran alkalmaznak ilyen vegyszert a hüvelyesek szállítására használt konténereknél, hogy megelőzzék a fertőzéseket.
A terméktesztet a biolencsék közül 2 „kielégítő”, 14 pedig „nagyon jó” minősítéssel zárta. A hagyományos lencsék közül 2 „nagyon jó”, 3 „jó”, egy pedig „kielégítő” értékelést kapott.
21-féle rizst vizsgáltak meg alaposan a német szakértők, és a termékteszt több problémát is feltárt ezekkel a teremékekkel kapcsolatban. Öt márka meg is bukott a teszten.