A hamisított növényvédő szereknek súlyos egészségkárosító hatásuk lehet az emberi szervezetre, olyan veszélyes és toxikus szennyezéseket, ellenőrizetlen melléktermékeket is tartalmazhatnak, amelyek rákkeltő vagy ivarsejt-károsító hatásúak - közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) kedden az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) legfrissebb jelentése alapján.
Milliárdos bevételkiesést jelent a gazdaságnak
A közleményben kiemelik: évente mintegy 1,3 milliárd euró közvetlen bevételkiesést okoz az Európai Unióban a hamisított növényvédő szerek forgalmazása, ami a belső piaci forgalom csaknem 14 százalékát jelenti. Magyarországon a hamis növényvédő szerek évi 7 milliárd forint kiesést okoznak, ami a teljes forgalom csaknem 17 százalékát és az unióban regisztrált hamis szerek 1,7 százalékát jelenti.
A beszállítókra gyakorolt közvetett hatásokat is figyelembe véve a forgalmat érintő veszteség már évi 2,8 milliárd euróra tehető a 2009-től 2014-ig tartó időszakban. A tagországok államkasszájába 77 millió euróval kevesebb személyi jövedelemadó és 26 millió euróval kevesebb társasági adóbevétel folyt be, az alacsonyabb foglalkoztatás miatt kieső társadalombiztosítási járulékkiesés összege pedig 135 millió euró.
Németh Mónika, a HENT titkára a közleményben elmondta: a betakarított termény ismeretlen szermaradékokat, bomlástermékeket tartalmazhat, amelyek veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét, szennyezik a talajt és az ivóvizet. Hozzátette: a helyzetet súlyosbítja, hogy mérgezés esetén a hamis növényvédő szereknél nem ismertek az ellenszerek.
Főként a gyerekekre veszélyesek a vegyszerek
Foglalkozási ártalomként a vegyszermérgezések ritkán fordulnak elő, ha pontosan betartják a munkavédelmi előírásokat. Azonban a háztartási vegyi áruk vagy a hobbitelkeken, háztáji kertekben alkalmazott növényvédő szerek, gyomirtók gyakrabban okoznak mérgezéseket. Ezek a balesetek főleg akkor következnek be, amikor a vegyszereket kiveszik eredeti csomagolásukból, és nem használnak védőkesztyűt, -szemüveget, -maszkot vagy -ruhát. Előfordul néha akaratlagos mérgezés is, gyakran öngyilkossági szándékkal. Főleg gyerekeknél fordul elő, hogy valamilyen vegyszert játékból lenyelnek, ezért minden vegyi árut gondosan zárjunk el. A vegyszerek okozta mérgezésekről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!