A Krasznojarszki területen a megáradt Szejba a bányaüzem öt engedély nélkül megépített gátját szakította át Scsetyinkino településnél. A két ideiglenes munkásszállást elsodró árban az egészségügyi minisztérium szerint a tizenöt halálos áldozat mellett 27 ember megsérült, ötöt pedig eltűntnek nyilvánítottak. Az aranybánya vezérigazgatóját és két vezető munkatársát őrizetbe vették az orosz hatóságok.
A Roszgidromet szerint a szerencsétlenség másnapjának reggelén a rézizotóp-szennyeződés a folyóban elérte a megengedett érték 206-szorosát. Ólomból ötször, cinkből pedig 19-szer több volt a vízben, mint amennyi maximálisan lehet a Jenyiszej vízgyűjtő területéhez tartozó, a Sziszimbe ömlő Szejbában. A következő napok mérései is magas, bár csökkenő értékeket mutattak ki.
A rézmérgezés tünetei
Habár a réz fontos nyomelem az emberi szervezet számára, túladagolva súlyos szövődményekkel veszélyeztető mérgezést okoz. Ez előfordulhat például régi vízvezetékek használata mellett, mivel a klórozás hatására a víz kioldja a rezet, emiatt az ivóvíz is mérgező lehet. Rézedényben sokáig tárolt ételekből szintén nagy mennyiségű réz kerülhet a szervezetbe.
Rézmérgezésre olyan panaszok figyelmeztethetnek, mint a fáradékonyság, szédülés és láz, továbbá a fémes szájíz, illetve az orrnyálkahártyán és a garatban fellépő égő fájdalom. Ilyen esetekben gyakori a fokozott nyáltermelődés és könnyezés is. Ugyancsak kialakulhatnak hasi, emésztési panaszok, beleértve a puffadást, hasi fájdalmat, hasmenést, valamint rohamszerű, visszatérő, zöldeskék hányást. A rézmérgezésről, annak kezeléséről Betegségek A-Z rovatunkban olvashat bővebben.