"Jelenleg a légszennyezettség az első számú környezeti kockázat az emberek egészségére nézve" - írták a friss jelentésben. A megfigyelőállomásokon mért adatok szerint a vizsgált évben a városokban élők túlnyomó többsége az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által káros szintűnek ítélt finomrészecske-szennyeződésnek volt kitéve. A finomrészecskék olyan mikroszkopikus porszemek, amelyek általában a fosszilis tüzelőanyagok égésekor keletkeznek.
Lenne hova fejlődni
Ugyan a levegő minősége javulóban van a kontinensen, a légszennyezettség felszámolása nem halad a kellő ütemben. Még nem sikerült elérni sem az EU, sem a WHO célkitűzéseit. A finomrészecske-koncentráció 2017-ben hét tagállamban - Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Olaszországban, Romániában és Szlovákiában - haladta meg az EU-s határértékeket. Bulgária, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia pedig nem teljesítette a finom szálló porra vonatkozó 2015-ös célszámokat. "A légszennyezettség elleni harc egyúttal küzdelem a klímaváltozás és a zajártalom ellen is" - szögezte le az EEA.
Kihullhat a hajunk a rossz levegőtől
Ahogy korábban a HáziPatika.com is megírta, a nagy forgalom miatti légszennyezés hozzájárulhat a férfiak hajhullásához is. Az autók által kibocsátott kipufogógázban lévő finom koromrészecskék ugyanis a béta-catenin szintjének csökkenését idézik elő. A béta-catenin egy fehérje, amely többek között a hajképződésben és -növekedésben játszik fontos szerepet.
A tudósok emberi fejbőrről származó sejteket tett ki a PM10 (tíz mikrométer átmérőjű vagy kisebb dízel üzemanyagrészecskék és por) különböző koncentrációjának. A tanulmány kimutatta, hogy a fent említett béta-katenin mellett három másik, a hajképződésben fontos szerepet játszó protein - a cyclin D1, a cyclin E és a CDK2 - szintje is jelentősen csökkent.