Bár tetoválást legalább 5000 éve alkalmaztak először az emberek, és a nyugati világban ma már 120 millióan legalább egy ilyen „jelet” hordanak magukon, orvosi szempontból mégsem tudunk erről eleget. Ez derül ki abból a tanulmányból, ami a neves orvosi folyóiratban, a The Lancetben jelent meg, vezető szerzője, Dr. Andreas Luch, a berlini Német Szövetségi Kockázatfelmérési Intézetben dolgozik.
Szerinte „manapság majdnem mindenkinek van tetoválása, de senki nem beszél a tintalerakódások mellékhatásairól”. Pedig nincs biztosíték arra, hogy a tinta összetevői biztonságosak lennének, amikor ezeket a testbe injektálják – írja az amerikai Huffington Post .
A hosszabb távú hatásokat viszont nehezebb mérni, mivel a tetováláshoz használt tintát a legtöbb országban a kozmetikumok közé sorolják. Márpedig ha kozmetikumokról van szó, akkor hosszú távú toxikológiai állatkísérleteket nem lehet végezni velük. Luch szerint ezért a tetováló tintákat egy teljesen más termékkategóriába kéne besorolni.
A bőr ugyanis mint akadály, hatékonyan tartja távol a testtől a felületén használt kozmetikumokat. De a tetováló tintát az élő szövetbe injekciózzák be, amely már tartalmaz véredényeket, idegeket, immunsejteket. Éppen ezért fel kell mérni a tinta összetevőit, mármint azt, hogy ezek hosszabb távon mit művelnek az emberi szervezetben , és Luch szerint a jelenlegi kozmetikai szabályozások nem elégségesek.
A kutatók holttesteket is vizsgáltak. Megállapították, hogy az évtizedekig tetoválást hordó emberek bőréből akár 90 százalékos arányban is eltűnhetett a felhasznált tinta. "Egyelőre nem tudjuk, hogy mi történik ezzel a tintával" - mondta Luch. Nem tudjuk, hogy valamelyik emberi szervben halmozódik fel, vagy a testünk kiválasztja ezeket valamilyen módon. Hasonló kétségek maradnak a lézeres tetoválás-eltávolítással szemben. Mi történik, ha a festékpigmenteket szétporlasztják a bőr alatt? Hová mennek ezek?
A lapnak, egy a kutatásban nem érdekelt amerikai szakértő, Dr. Michi Shinohara is nyilatkozott. A Seattle városában működő Washingtoni Egyetem bőrgyógyásza szerint az amerikai szövetségi gyógyszerhatóság, az FDA szabályozhatja a tintákat, de jelenleg nem teszi ezt. Az egyes szövetségi államok szabályozzák ezért – egészen különböző módon – a tetoválási tevékenységet . Nincs ipari sztenderd sem a tetováláshoz használt tintákra, pontosabban azok összetevőire. Az ágazatot minimálisan szabályozzák.
A hatóságokhoz pedig kevés probléma jut el. A modern tetováló tinták általában szerves eredetű pigmenteket tartalmaznak, de lehetnek bennük olyan szennyezőanyagok, mint a nikkel, az arzén vagy ólom. Ami pedig a konzerválószereket illeti, Luchék emlékeztetnek arra, hogy egy svájci vizsgálat szerint a tinták 14 százaléka tartalmazott olyan tartósítószereket, amelyeket egyébként kozmetikumokban betiltottak.