Paul Alexandernél 1952-ben, mindössze hatéves korában diagnosztizálták a gyermekbénulást, amikor egy járvány söpört végig szülővárosán, a texasi Dallasban – írja az IFL Science. A férfi azóta vastüdőben kénytelen élni.
A be és a kilégzést is elvégzi a beteg helyett
A gyermekbénulás egy vírus által okozott fertőző betegség, amely emberről emberre terjedhet. Egyes esetekben a kórokozó megtámadhatja a központi idegrendszert és elpusztíthatja a motoros neuronokat, ami bénuláshoz vezet. A bénulás általában átmeneti, de kétszáz fertőzésből körülbelül egy visszafordíthatatlan bénuláshoz vezet.
Alexander egyike volt ezeknek a keveseknek, és képtelen volt a testét nyaktól lefelé mozgatni. Bár a tüdeje működött, a mellkasi izmok és a rekeszizom bénulása miatt nehezen kapott levegőt. Alexandert ezért egy vastüdőbe helyezték, amely a benne lévő betegre negatív nyomást gyakorol. A lélegeztetőgép a gépből való kipumpálással segíti a páciens belégzését, ezáltal lehetővé téve, hogy mellkasa kitáguljon. Ahogy a levegőt visszapumpálják a gépbe, a páciens ezáltal kilélegzik.
2 percre hagyhatja el
Alexander több mint 72 éve él vastüdőben. A békalégzésnek nevezett technikának köszönhetően átmenetileg két-három percre ki tud lépni a gépből. Ezalatt a torokizmok segítségével szájon át levegőt nyel le, hogy így levegőt juttasson a tüdejébe. Ez azonban csak átmeneti megoldás, a nap túlnyomó többségét Paul a mechanikus kamrában tölti.
Alexander a @ironlungman felhasználónévvel csatlakozott a TikTok-hoz. Itt osztja meg történeteit, sőt a követők kérdéseire is válaszol, például arra, hogyan képes túlélni egy áramszünetet.
@ironlungman Episode 1 of Convos with Paul! We will be responding to comments and questions about Paul’s life, his polio, and life in an iron lung! Please be positive 😊 #PaulAlexander #poliopaul #ironlung #conversationswithpaul ♬ Chopin Nocturne No. 2 Piano Mono - moshimo sound design
Magyarországon az első jelentős gyermekbénulás-járvány 1931-ben ütötte fel a fejét, de a járványügyi helyzet csak az 1950-es évek közepétől vált igazán súlyossá. Ebben az időszakban a gyermekeikért aggódó szülők félelemben éltek, látván a gyermekek megbetegedését. A hatékony védőoltás bevezetésével a járványokat sikerült megfékezni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt a célt tűzte ki, hogy teljesen eltűnjön ez a betegség. Ha ez sikerülne, akkor a poliomyelitis lenne a második betegség, amelytől jól szervezett kampány eredményeként sikerülne az emberiséget végleg megszabadítani (a WHO 1980-ban nyilvánította a Földet feketehimlő-mentesnek).