Szombaton egy mellkasi fájdalomra panaszkodó beteghez riasztották a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) Rupert mentőhajóját. A férfi egy hajón lett rosszul Balatonfűzfő előtt. Miután megvizsgálták, a vízimentők partra szállították, ahonnan aztán az Országos Mentőszolgálat szállította kórházba – olvasható a VMSZ vasárnap esti Facebook-bejegyzésében.
Ugyancsak szombaton az Alfa sürgősségi mentőhajó az egyik révfülöpi strandra vonult, ahol a fürdőzők húztak ki a partra egy, a vízben rosszul lett nőt. A vízimentők a helyszínre érve azonnal megkezdték az újraélesztést, amelyhez a nem sokkal később szintén kiérkező légimentők is csatlakoztak. Végül sikerült megmenteni a beteg életét, akit aztán helikopterrel vittek kórházba. Később a badacsonyi hajóállomásról is mentőhelikopterrel kellett elszállítani egy nőt, akinek elveszítette az eszméletét.
A VMSZ egységei szombat délután a megerősödő szél és másodfokú viharjelzés miatt több SUP-ost is figyelmeztettek, két kajakozót és két csónakázó kamaszt pedig kisegítettek a partra, mert maguktól már nem tudtak volna kievezni. Ezenkívül egy vitorlást is kivontattak a kikötőbe, amelynek eltört a kormánya. Vasárnap a Rupert személyzete egy vízben rosszul lett férfihez vonult ki Balatonfűzfőre. A beteget a helyszíni ellátás után az Országos Mentőszolgálat szállította kórházba.
A strandokon szolgálatot teljesítő vízimentők 17 könnyű sérültet láttak el a hétvége során.
Többeket a rendőrök mentettek ki
Szombat-vasárnap a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai hét esetben összesen tizenegy személyt mentettek ki a tóból – közölte hétfő reggel a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Mint írják, többen keveredtek olyan helyzetbe, amelyből a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudtak volna biztonságosan kikerülni. Elsodródott gumimatracosokat és SUP-osokat, bajbajutott kajakosokat, valamint műszaki hibás vitorlásokat segítettek ki szorult helyzetükből. Az egyenruhások a történtek kapcsán hangsúlyozzák: elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, és ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).
Borítókép: VMSZ/Facebook