A Brain Care Score (BCS) nevű új eszköz segíthet, hogy orvosi beavatkozások nélkül felmérhessék a demencia és a stroke kockázatát, sőt tanácsot is ad a megelőzéshez – számol be a Massachusetts General Hospital kutatásának eredményeiről a CNN.
A kulcs az életmód
A BCS megmutatja, hogy az érintettek hogyan teljesítenek 12 tényezőben, amelyek az egészség fizikai, életmódbeli és szociális-érzelmi összetevőit érintik. Az eredmények alapján elmondható: akik több pontszámot érnek el, azoknál alacsonyabb a demencia vagy a stroke kialakulásának kockázata. A fizikai tényezők között a vérnyomás, a koleszterinszint, a hemoglobin A1c (három havi vércukorérték átlaga) és a testtömegindex, míg az életmódbeli tényezők között a táplálkozás, az alkoholfogyasztás, a testmozgás, az alvás és a dohányzás szerepel. A szociális-érzelmi szempontok a kapcsolatokra, a stresszkezelésre és az élet értelmére vonatkoztak.
Ezeknek az érrendszeri kockázati tényezőknek a jobb kontrollja képes arra, hogy a kognitív hanyatlás, valamint a stroke felé vezető úton megálljt parancsoljon. Ha ezt kombináljuk a jobb táplálkozással, a kevesebb alkoholfogyasztással, az életcélok elérésével és a társadalmi szerepvállalással, akkor az idő múlásával ezek összeadódnak – állapították meg a kutatók. "Olyan eszközt akartunk kifejleszteni, amely választ ad arra a kérdésre, amelyet a leggyakrabban kapunk a betegektől és családtagjaiktól: hogyan vigyázhatok az agyamra?" – mondták a kutatók, akik több mint félmillió, 40 és 69 év közötti résztvevőt követtek nyomon egy évtizeden keresztül.
Ha valaki a feldolgozott helyett természetesebb élelmiszereket választ, illetve odafigyel a rendszeres testmozgásra, 35 százalékkal csökkenti a demencia kockázatát egy 2022-ben közzétett tanulmány szerint.