A múlt század hatvanas évei elején világszerte ajánlottak a reggeli rosszulléttel küzdő kismamák számára talidomid hatóanyagú, enyhe nyugtató hatású gyógyszereket. Ezeket egyebek mellett Contergan és Distaval néven forgalmazták. Később kiderült, hogy a hatóanyag rengeteg magzatnál súlyos fejlődési rendellenességeket okozott.
„A talidomidtragédia országunk és a világ történetének sötét fejezete” – fogalmazott hétfőn Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök. Hozzátette, a túlélők, családjaik, barátaik és gondozóik bátran szálltak síkra a bocsánatkérésért, amelyet most hosszú küzdelmük elismeréseként végül az egész nemzet nevében megkapnak. Albanese formálisan november 29-én az ausztrál parlamentben kér majd bocsánatot az áldozatoktól és minden érintettől.
Nem az ausztrál kormányzat az első, amely hasonló lépésre szánta el magát. A brit kormány 2010-ben kért bocsánatot az áldozatoktól.
Mintegy 100 gyermek esett áldozatul
A német Grünenthal gyógyszergyár által kifejlesztett talidomid hatóanyagú gyógyszerek miatt világszerte hozzávetőleg 80 ezer gyermek halt meg még születése előtt, további mintegy 20 ezer gyermek pedig különböző súlyos fejlődési rendellenességgel született. A talidomidbotrányt követően világszerte felülvizsgálták a gyógyszer-engedélyezési szabályokat. A történtek miatt tovább erősödött az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrzési hatóság (FDA) tekintélye, amely az Egyesült Államokban nem engedélyezte a gyógyszert.
Egy ausztrál nő, aki végtagok nélkül született, miután édesanyja talidomid hatóanyagú gyógyszert szedett, 2021-ben több millió dollár kártérítést kapott peren kívüli egyezség nyomán a gyógyszer helyi forgalmazójától, a Diageo Plc.-től. A Diageo 2010-ben 45 ausztráliai és új-zélandi áldozat számára vállalta 50 millió ausztrál dollár (11 milliárd forint) kifizetését. Az ausztrál kormány 146 talidomidtúlélőt tart nyilván, de az áldozatok pontos száma nem ismert.