Az ötödik generációs mobilhálózat, röviden az 5G globális elterjedését egészen hajmeresztő elméletek kísérték az elmúlt években. A kétes hátterű internetes oldalakon és fórumokban olvashattunk már arról, hogy az 5G daganatokat okoz, állatok tömeges pusztulásához vezet, sőt az újabb elméletek szerint a hálózat tesztelésére szolgáló tornyok egyenesen a koronavírus terjedését hivatottak segíteni. Egy minden korábbinál nagyobb, átfogó vizsgálat most azt próbálta kideríteni, hogy az 5G valóban lehet-e káros hatással a szervezetünkre?
Most sem találtak bizonyítékot, hogy az 5G veszélyes lenne
A vizsgálatot az Ausztrál Sugárvédelmi és Nukleáris Biztonsági Ügynökség (ARPANSA) végezte el a Swinburne Műszaki Egyetemmel együttműködésben. Első körben 138 kisebb tanulmány eredményeit vizsgálták újra, amelyek mind az 5G rádióhullámok terjedésével foglalkoztak, majd pedig az eredményeket összevetették azzal a 107 tanulmánnyal, amely a hatásaikat és biztonságos használatukat vizsgálta.
Nem meglepő módon mindkét tanulmány azt találta, hogy nincs összefüggés az 5G-s hálózat kiépülése és bármiféle sejt- vagy egészségkárosodás között. Azok a tanulmányok pedig, amelyek mégis felfedeztek valamilyen kapcsolatot, alapvető módszertani hibákkal készültek.
A vizsgálatot vezető dr. Ken Karipidis szerint nem találtak semmilyen bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy az 5G által használt, úgynevezett milliméteres hullámhosszú spektrum veszélyes lenne az emberre. Az 5G terjedésének azonban egészen más veszélyei lehetnek, amelyekkel az alábbi cikkünkben foglalkoztunk bővebben.