„Az ivóvíz minőségét szabályozó, 2023. január 12-én hatályba lépett új rendelkezések a korábbinál is nagyobb hangsúlyt helyeznek az ivóvízzel összefüggő kockázatok csökkentésére” – közölte oldalán a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Mint írták, az új európai uniós szabályozás révén további lehetséges szennyezőanyagokra is kiterjed majd az ivóvízminőség ellenőrzése.
Fókuszban a veszélyek megelőzése
A tájékoztatás szerint a népegészségügyi és vízügyi hatóságok, valamint az ivóvíz-szolgáltatók együttműködve ellenőrzik majd az ivóvíz minősége szempontjából releváns veszélyeket, a vízforrásoktól egészen a fogyasztói csapig. Emellett a jövőben a lakossági tájékoztatás is bővebb, részletesebb lesz, vagyis fogyasztóként még több információhoz férhetünk hozzá a csapvíz minőségével kapcsolatban.
A minőségi csapvíz igazi kincs
Az új szabályozás arra is kitér, milyen lépésekkel biztosítható, hogy mindenki hozzáférhessen az egészséges, biztonságos ivóvízhez. A szakemberek szerint ugyanis a jó minőségű csapvíz „olyan kincs, amelyhez a világon több milliárd ember nem jut hozzá”.
Hogyan deríthetjük ki, hogy van-e ólom a csapvizünkben? Mitől szennyeződhet be ólommal a víz? Milyen egészségügyi következményei lehetnek, ha ólmos vizet iszunk? A legfontosabb információk egy helyen.