Hátul maradt a kamrapolcon egy zacskó rizs? Elfelejtetted megenni a két hete vásárolt joghurtot? A Házipatika olvasói Facebook kérdésünkre válaszolva elmondták, mi az, amit a lejárati idő után is megesznek.
Mindent – 40 százalék
Nagyon sokan – leginkább spórolásból – gyakorlatilag mindent hajlandók megenni a lejárati időn túl is.
Semmit – 50 százalék
Legtöbben biztosra mennek és figyelembe veszik a termékeken feltüntetett lejárati időt.
Az attól függ… – 10 százalék
Tekintve, hogy van fogyaszthatósági idő és van minőségmegőrzési idő, így célszerűen ezt figyelem, no és az érzékszerveimre hagyatkozom. Volt már nem lejárt termék is fogyaszthatatlan állapotban.
Nem mindenki válaszolt ilyen elvágólagosan: többen is megengedőbbek a kérdésben. Van, aki egyedül a száraz tésztát, míg más a tejfölt, a joghurtot, a kefirt, a sajtokat, a csokit vagy a kakaóport fogyasztja el a lejárati időn túl. Többen is írták, hogy aminek még nincs rossz szaga, íze, illetve nem penészes, az még teljesen jó. Más aszerint ítéli meg a fogyaszthatóságot, hogy az adott élelmiszer megfelelő hőmérsékleten volt-e tárolva.
Bármit, ami még nem romlott meg, és ezt nem a nyomtatott dátum határozza meg.
Mindent ami nem mászik..
Mit mondanak a szakértők?
Néha előfordul a hétköznapokban, hogy lejárt minőségmegőrzési idejű terméket talál valaki a háztartásában. Ez azonban még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott élelmiszert ki kell dobni – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményében. Ha a terméket bontatlan, sértetlen csomagolásban és a gyártó ajánlásának megfelelő körülmények között tároltuk, valamint kibontás után megfelelőnek ítéljük meg szín, szag, állag és íz alapján is, abban az esetben akár még hetekkel, hónapokkal a lejárati időt követően is elfogyasztható.
Így járj el
- Az élelmiszereken kétféle lejárati dátum található: a hosszabb ideig eltartható termékeken minőségmegőrzési idő, a romlékony áruk esetében pedig fogyaszthatósági idő szerepel. A lejárati útmutató kizárólag előbbiek, azaz a minőségmegőrzési idővel rendelkező termékek esetében használható. A lejárt fogyaszthatósági idejű termékek elfogyasztásával nem szabad kísérletezni akkor sem, ha fájó szívvel dobod ki, mert komoly egészségügyi kockázatot jelentenek.
- A csecsemők és kisgyermekek táplálására szánt speciális élelmiszer vagy anyatej-helyettesítő tápszer lejárat után nem fogyasztható.
- Vizsgáld meg, hogy a termék csomagolása bontatlan, sértetlen és szennyeződésmentes-e.
- Bizonyosodj meg arról, hogy a terméket végig a gyártó által előírt körülmények között tároltad! Fagyasztott termékeknél a tárolási hőmérséklet nem emelkedhet mínusz 18 fok fölé.
- A termék színét, szagát, állagát és ízét is ellenőrizni kell: az adott termékre jellemzőek-e, nem mutatnak-e eltérést (például penészesedés, kellemetlen szag).