Az EU betiltotta a biszfenol-A (BPA) használatát élelmiszereknél – adta hírül Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer, az Európai Bizottság döntésére hivatkozva. Mint írták, a fogyasztóvédők már régóta szorgalmazták ezt a döntést.
Ez a baj a BPA-val
Az Európai Bizottság 2024. december 19-én tiltotta be a BPA felhasználását az élelmiszerekkel érintkező anyagokban. A tilalom minden olyan termékre vonatkozik, amely érintkezik ételekkel vagy italokkal – például a dobozok fémbevonataira, az újrafelhasználható műanyag palackokra, valamint a műanyag spatulákra, kanalakra és egyéb konyhai eszközökre.
Az anyag használatának betiltására vonatkozó döntést azzal indokolták, hogy a BPA potenciálisan káros hatást gyakorol az egészségre. Bizonyították egyebek mellett, hogy
- károsíthatja az immun- és a hormonrendszert,
- elősegítheti a mellrák kialakulását,
- hozzájárulhat és elhízáshoz,
- viselkedési problémákat válthat ki a gyerekeknél.
Másfél év van az átállásra
A biszfenol-A használatát egyébként a cumisüvegekben és hasonló termékekben már korábban megtiltották az Európai Unióban (EU). Az új szabályozás miatt azonban a BPA az élelmiszer-csomagolásokból is teljesen eltűnik majd. Az átállásra 18 hónapot adtak.
Mindennapi életünk során sajnos számtalan rákkeltő anyaggal kerülhetünk érintkezésbe otthonunkban vagy a munkánk során. Az egyik leggyakrabban emlegetett „mumus” a biszfenolok családja, amelynek legelterjedtebb vegyülete a biszfenol-A (BPA). Mutatjuk, miért jobb, ha messziről elkerülöd.