Már az ásványvizekben is jelen vannak az „örök vegyi anyagok” – hívta fel Facebook-követői figyelmét az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. Állításukat a Pesticide Action Network (PAN; magyarul: Növényvédőszer-akcióhálózat) friss elemzésének eredményeire alapozták.
Már tényleg mindenhol megtalálható
A TFA a per- és polifluorozott alkil-anyagok (PFAS) csoportjába tartozó „örök vegyi anyag”, amely a természetben szinte sohasem bomlik le. Az elmúlt három évtizedben drámai mértékben megnőtt az elterjedtsége, így ma már – a talajtól és a növényektől kezdve az élelmiszereken és a csapvízen át egészen az emberi vérig – mindenhol megtalálható.
A kutatók friss vizsgálatai alapján azonban elmondható, hogy a TFA-szennyezés mára már a felszín alatti vizekre és az ásványvizet adó, mélyen fekvő víztartó rétegekre is kiterjed.
Ez azért megdöbbentő, mert az ásványvizeknek olyan földalatti vízforrásokból kell származniuk, amelyek védettek az emberi eredetű szennyezés minden kockázatától – az a víz, amely nem felel meg ennek, nem is nevezhető ásványvíznek” – magyarázták.
A magyar ásványvíz jól vizsgázott a teszten
A PAN Europe szakértői összesen 20-féle terméket – öt osztrák, négy belga, két francia, egy holland, egy luxemburgi és egy magyar ásványvizet – vettek górcső alá. Ezek közül 10-ben számszerűsíthető mennyiségű TFA-t mutattak ki.
Nekünk, magyaroknak jó hír, hogy a vizsgált magyar ásványvízben (Primavera) nem volt kimutatható ez a vegyi anyag. „Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a vizsgált ásványvizek fogyasztásával a kitettség szinte minden esetben az EU által meghatározott egészségügyi határértékek alatt marad, ráadásul az ásványvíz kevésbé szennyezett TFA-val, mint a csapvíz” – tették hozzá.