A pattanások a pubertáskor kellemetlen velejárói, de sok embernél még idősebb korban is okoznak kellemetlenséget. Gyakorlatilag testünk bármelyik részén kialakulhatnak a kis búbok, sokan pedig már abban a pillanatban kinyomnák, ahogy felfedezik ezeket. Minden ilyen pattanás esetén ügyelnünk kell a megfelelő higiéniára, de az arcunkon lévőkre ez különösen igaz.
Ezért veszélyes a rosszul kinyomott pattanás
Ha a mutató és hüvelykujjainkból egy háromszöget formázunk, melynek csúcsát az orrnyergünk felső részéhez illesztjük, arcunkon behatárolhatjuk a részt, ahol különösen nagy gondot okozhat egy pattanás miatti gyulladás. A szem alatti, orr melletti és a száj sarkának utolsó harmada feletti terület gazdag olyan nyirok- és érhálózatban, amely közvetlenül az agy irányába halad tovább. Ha ezen a területen nem megfelelő módon nyomunk ki egy pattanást, amely így elfertőződik és begyullad, a helyén tályog alakulhat ki. A fertőzés innen a nyirokereken keresztül akár az agyba is eljuthat, súlyos esetben akár végzetes kimenetelű agyhártyagyulladást eredményezve.
Szerencsére ez utóbbi szövődmény csak nagyon ritka esetben alakul ki, mégis fontos, hogy az érintett háromszögön belül különösen ügyeljünk a higiéniára. Gyulladás pedig nemcsak a rosszul kinyomott pattanások miatt alakulhat ki, de a például egy heg idő előtti lekaparása vagy az orrszőr tépkedése miatt is. Napjainkban ráadásul a bakteriális fertőzések egyre komolyabb veszélyt jelentenek, hiszen a felelőtlen antibiotikumhasználat miatt a gyógyszerekre rezisztens baktériumtörzsek is megerősödtek.
Egy-egy csúnyább pattanás kezelését érdemesebb kozmetikusra bízni, ugyanis a nem megfelelően kinyomott aknék maradandó hegesedést okozhatnak. Ha mégis inkább magunk csinálnánk, a művelet előtt alaposan mossunk kezet, és tisztítsuk le az érintett bőrfelületet is a piszoktól vagy a sminktől. A pattanást egy fertőtlenített tűvel is kiszúrhatjuk vagy kinyomhatjuk antibakteriális kendővel. A művelet után ismét fertőtlenítsük az érintett bőrfelületet!
Forrás: WebMD