Magyarországon nagyjából félmillió panellakás van, többségükbe pedig szemétledobót is építettek. A nem megfelelő használat miatt azonban ezek rendkívül fertőzésveszélyesek, sok bennük a csótány és a patkány, illetve gyakoriak a kisebb-nagyobb tűzesetek is. A Magyar Közös Képviselők Egyesületének szakmai igazgatója, Weisz Gábor Miklós az Infostartnak úgy nyilatkozott: előfordul, hogy valaki a feleslegessé vált ebédmaradékot önti bele a lábosból a csőbe, megfertőzve ezzel az egész épület rendszerét, odacsalva a patkányokat és csótányokat.
Az is előfordul, hogy a szemétledobó helyiséget szeméttárolásra használják, ami tűzveszélyes. Az olajos, zsíros szemétmaradékok tűz esetén pedig nem csupán a csövekben, hanem a lakásokban is komoly károkat okozhatnak.
A lakók nem engedik a lezárást
A ledobók fertőtlenítéséhez és takarításához egy magas nyomású, speciális szórófejet használnak, amellyel végigtakarítják a csövet. Viszont még ha rendeltetésszerűen használják és rendszeresen takarítják is ezeket a ledobókat, a környezetbarát, zöld megoldásokra nem alkalmasak. Aki ugyanis a szemétledobót használja, az nem tudja szelektíven gyűjteni a hulladékot, a kartonpapírok pedig sok esetben még dugulást is okoznak.
A felsorolt problémák miatt már egyre több szemétledobót zárnak le, ami az egyesület szerint rengeteg költségtől, feszültségtől és problémától mentesíti a lakókat. Sok esetben azonban egy-egy lakó ellenállása miatt nem lehet lezárni a hulladékledobókat. A szemétledobó ugyanis egy kényelmi szolgáltatás, amit a lakás megvásárlásával szerzünk meg, így az erről szóló közgyűlési határozat a bíróságon megtámadható, ha azzal valaki nem ért egyet.