WHO: a gyermekek helyett őket kellene oltani

A WHO arra szólította fel a gazdag országokat, hogy a gyermekek oltása helyett inkább a Covax-programnak adományozzanak vakcinát.

Felszólította a gazdag országokat az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken, hogy gondolják át a gyermekek koronavírus elleni oltására vonatkozó terveket, és ehelyett inkább adományozzák a koronavírus elleni vakcinákat a Covax-programnak a szegény országok lakosainak immunizálására. Az ENSZ egészségügyi szervezete reményét fejezte ki, hogy több ország is követni fogja Franciaország és Svédország példáját abban, hogy vakcinákat adományoz a szegény országok megsegítésére létrehozott Covax programnak. Franciaország 500 ezer adag AstraZeneca/Oxford védőoltást kiosztását tette lehetővé a Covax keretében, Svédország szintén, Svájc pedig rövidesen engedélyezi 1 millió adag védőoltás adományozását.

A WHO szerint a gyerekek helyett a rászoruló országok felnőtt lakosságát kellene oltani. Fotó: Getty Images
A WHO szerint a gyerekek helyett a rászoruló országok felnőtt lakosságát kellene oltani. Fotó: Getty Images

Eddig 60 millió dózis jutott a szegényeknek

Más országok mellett Kanada és az Egyesült Államok engedélyezte az elmúlt hetekben, hogy serdülőket is beoltsanak a SARS-CoV-2-vírus ellen. A WHO egyik vezetője azonban közölte, hogy folyamatban vannak a tárgyalások Washingtonnal védőoltásadagok megosztásáról. "Megértem, miért akarják egyes országok beoltani a gyermekeiket, illetve a serdülőkorúakat, de az adott pillanatban arra kérem őket, hogy gondolják ezt újra, és ehelyett adományozzanak vakcinákat a Covax-nak" - jelentette ki egy genfi virtuális találkozón Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Az oltások méltányos elosztására a WHO és a GAVI Vakcinaszövetség által létrehozott Covax keretében eddig 60 millió adag oltást szállítottak. A szervezet küzd a szállítási tervek betartásáért, részben amiatt, hogy India a járvány fellángolása miatt korlátozta az AstraZeneca/Oxford védőoltás exportját. Eddig világszerte összesen 1,26 milliárd adag COVID-19 elleni védőoltást adtak be.

A világjárvány második éve halálosabb

Koronavírus: a vakcinahiányt vakcinabőség váltotta Az év elején még vakcinahiánnyal küzdöttünk, most azonban elérkezett a vakcinabőség ideje. Ez azt jelenti, hogy már mindenki be tudja oltatni magát a COVID-19 ellen, aki szeretné - derült ki a járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján. További részletek itt .

A WHO főigazgatója hónapok óta ostorozza "az oltási nacionalizmust", amely a vakcinahiány miatt számos országot megfoszt attól, hogy megvédhessék a lakosságot, közötte a legsérülékenyebb rétegeket és az ápoló személyzetet, miközben az Európai Unió és az Egyesült Államok megígérte, hogy a nyárig beoltják a lakosaik túlnyomó részét. A WHO főigazgatója azt is közölte, hogy a világjárvány második éve halálosabb, mint az első volt, és mélységes aggodalmát fejezte ki az indiai járványhelyzet miatt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Indiában a hivatalos adatok szerint a fertőzöttek száma meghaladta a 24 milliót a halottak száma pedig a 262 ezret. A napi új halálesetek száma immár napok óta négyezer vagy ennél több, Narendra Modi indiai miniszterelnök pénteken aggodalmát fejezte ki a járvány gyors terjedése miatt a szubkontinensen. India mellett több más országban, így Nepálban, Srí Lankán és néhány latin-amerikai országban is fellángolt a járvány. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz emlékeztetett, hogy a COVID-19 eddig több mint 3,3 millió ember életét oltotta ki, és ahogyan a dolgok alakulnak, a járvány második éve sokkal halálosabb lesz, mint az első volt.

Ne hagyjunk fel a maszkviseléssel!

A WHO vezetői óvatosságra intettek a vírus terjedését megakadályozó olyan intézkedések enyhítése kapcsán, mint a maszkviselés , és figyelmeztettek, hogy újabb mutánsok megjelenése várható. Az amerikai járványügyi központ (CDC) szerint a beoltott embereknek nem kell maszkot hordaniuk szabadtéren, és többnyire a belső terekben sem. "Nagyon kevés olyan ország van, amely feloldhatja ezeket az intézkedéseket" - mondta Szumija Szvaminátán, a WHO tudományos főmunkatársa.

Az év elején érzékelhető készlethiány miatt, illetve az oltási program felgyorsítása érdekében több ország, köztük Magyarország is módosított a koronavírus elleni vakcinák második adagjának ütemezésén. Most azonban már van elég vakcina ahhoz, hogy lerövidítsük a két dózis beadása között eltelt időt. De vajon érdemes-e? A válaszért kattintson korábbi cikkünkre .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.