Futás, torna során a bokaficam a leggyakoribb sérülések egyike. A boka fáj, zúzódás látható rajta, és be van dagadva. Az orvos tudja megmondani, hogy mennyire súlyos a sérülés, emellett pihentetni kell a lábat, felpolcolni, bokavédővel, fáslival védeni az ízületet, jegelni a duzzanatot.
Gyakori lábpanasz a sarokfájás. Okozhatja íngyulladás, arthritisz, köszvény, csontfertőzés, de leggyakrabban a szövetek gyulladásáról van szó, amely a túlsúly, a túlságosan megerőltető edzés vagy egy rosszul illeszkedő cipő következménye. Ezekben az esetekben speciális talpbetéttel, jeges borogatással, lábmasszázzsal csillapíthatjuk a gyulladást.
Az aktív élet gyakori kísérője a vízhólyag (folyadékkal teli buborék a bőr felső rétege alatt). Akkor jelenik meg, ha a cipő vagy a zokni dörzsöli a bőrt. Kialakulását úgy előzhetjük meg, ha a cipő valóban passzol a lábunkra, jól szellőzik, és nem viselünk hosszabb időn át nedves lábbelit.
A nagylábujjban jelentkező erős fájdalmat köszvény okozza, ha pirosodással és duzzanattal jár, de ízületi gyulladásra utalhat, ha a mozgás is akadályoztatott. Sok sportolónak gondja van a nagylábujjával, különösen azoknak, akik kemény felületen mozognak. Ilyenkor az ízület körüli szalagok sérülnek, ez okozza a fájdalmat.
Sport után sokan tapasztalják a "nehéz láb" érzést. Akinél rendszeres, forduljon orvoshoz. Ha kizárható a vénabetegség, akkor a túl kemény edzés lehet az ok vagy a kevés pihenés: az izomzat elfáradt. Ha elegendő nyújtás-lazítás ellenére fennmarad a probléma, akkor érdemes vérképet nézetni: az ásványi anyagok hiánya (vas, magnézium, kalcium) is okozhatja a láb elnehezült érzetét. A felpolcolás, a váltózuhany segít a fájdalomcsillapításban.
A szemölcs az öltözők betegsége: vírusos eredetű kinövést jelent a bőrön. Ha nem kezeljük, továbbterjedhet. Szalicilsavval, fagyasztással, illetve sebészi úton lehet eltávolítani súlyosságtól függően. A megelőzés kulcsa a megfelelő öltözői fertőtlenítés és a gumipapucs-viselés (zuhanyzóban, öltözés közben). Az öltözők másik gyakori fertőzése a bőrgomba. A bőrfelszín bármely pontján megjelenhet, de leggyakrabban a rejtett zugokban, például a lábujjak között fordul elő. A nedves zokni, a szoros, befülledt cipő ideális közege a gombáknak. Fertőzésre utalnak a vöröses vagy épp ellenkezőleg: halvány foltok, a viszkető, égő érzés, a berepedezett vagy fehér "felázott" bőr, a hólyagképződés, a hámlás.
A lábgomba nagyon fertőző, tenyészik a zuhanyzókban, öltözőkben, medencékben, tornaszőnyegeken, de közös törülközővel, papuccsal is továbbadható. A gombás bőr könnyen felülfertőződik baktériumokkal - erre az erős szag utal -, így súlyosbítva a helyzetet, illetve a körmök is megbetegedhetnek, amelyek kezelése hosszadalmasabb, nehezebb feladat.
A megelőzés egyik leghatékonyabb módja a gombásodás elleni lábdezodor. Fontos a jó cipő, amely sehol sem nyom, a tiszta pamut- vagy speciális sportzokni viselése, amely sportolás közben is szárazon tartja a lábat. Léteznek gombaölő porok is, amelyek zokniban, cipőben is alkalmazhatóak. Jó megoldás a teafaolajos lábfürdő is. A törölközőket, zoknikat és mezeket forró vízben kell mosni.
Profi lábápolás nem csak profiknak
- Hetente egyszer áztassuk be a lábunkat húsz percre meleg vízbe. Jót tesz a fáradt lábnak a levendula és a rozmaring. A menta, a citromfű és a kakukkfű duzzadás ellen kiváló. Ha sokat izzad a lábunk, próbáljuk ki a kamillás vagy dióleveles fürdőt. Aszódabikarbónapuhítja az érdes bőrt. Élénkíti a vérkeringést a tengeri só és a borsmenta illóolaja. Száraz bőrre ajánlott az olívaolajas, mézes, tejes fürdő.
- Az áztatás után jöhet a bőrkeményedések eltávolítása. Radírozással, habkővel, sarokreszelővel - ne pengével. Ha túl vastag a bőr, akkor forduljunk pedikűröshöz, és megfontolandó a talpbetét viselése is.
- Ezután kenjük be a lábunkat vastagon lábápoló krémmel, tekerjük be fóliával, és húzzunk rá meleg zoknit. Pihenjünk legalább 20 percet.
- Lehetőleg minden este masszírozzuk át a lábakat, talpakat!