Az emberi testet behálózó érrendszerben a véráramlás két irányba halad: a szívtől a periféria felé vért szállító verőerek az artériák, a periféria felől a szív felé tartó erek pedig a vénák. A verőerek által szállított oxigéndús vér a kapillárisokban cserélődik ki. Funkciójuk miatt az artériák és a vénák szerkezetileg jelentősen eltérnek egymástól. Utóbbiak az artériákhoz képest vékonyabb érfallal rendelkeznek, emiatt igen tágulékonyak, így nagyobb mennyiségű vért is képes felvenni a mélyvénákból, felületes vénákból és úgynevezett perforans (összekötő) vénákból álló rendszer. A vénákban levő billentyűknek köszönhető, hogy a vér képes a szív felé áramolni, ezért a megfelelően működő vénás billentyűk az ép vénás keringés fenntartásában nélkülözhetetlenek.
Amennyiben bizonyos okok - gravitáció, kevés mozgás, elhízás , nem megfelelő izompumpa - miatt a vénákban tartósan megnövekszik a nyomás, az a vénabillentyűk elégtelen működéséhez, a vér állandó pangásához, így az erek kitágulásához vezet. Ha a vénás keringés nem működik jól, akkor a salakanyagok elszállítása nem megfelelő, és a pangás miatt az oxigénellátás is csökken. Ez előbb gyulladást, majd a szövetelhalást, fekélyt okoz, amely rendszerint a belboka fölött jelentkezik. Megkülönböztetünk akut és krónikus vénás elégtelenséget, amelyet mind a felületes, mind a mélyvénás rendszer betegségei előidézhetnek.
Az alsó végtagokon fáradékonyság, zsibbadás, érzészavar, viszketés, állandó tompa fájdalom, főként estére kialakuló nehézlábérzés, lábdagadás, lábfeszülés, éjszaka jelentkező lábgörcsök jelentkeznek. Súlyosabb esetben vénagyulladás, trombózis is kialakulhat. A vénás keringés elégtelenségének látható tünetei a seprűvénák (főként a talpak szélén) , a visszerek, az ödéma, a lábszár tömötté válása, megkeményedése, a bőr fokozott pigmentációja, szürkésbarna elszíneződése és a pangásos ekcéma (vörösség, viszketés, nedvedzés, hámlás). A vénás fekélyek szövődményei lehetnek a vérzés és az orbánc mellett különböző fertőzések is.
Ha pedig már a boka körüli bőr barnásan elszíneződött vagy kemény tapintatúvá vált, komoly szövődménnyel, a vénás lábszárfekéllyel kell szembenézni. A vénás eredetű fekély rendszerint nem fájdalmas, míg az artériás, hipertóniás és kevert fekélyek fájdalommal járnak.