Ha lábápolásról van szó, külön kell választani a pedikűrt és a gyógypedikűrt - míg előbbi elsősorban esztétikai, utóbbi egészségügyi célokat szolgál. Esztétikai pedikűr alatt általában azt értjük, amikor a szakember vágással és reszeléssel eltávolítja a talpakon lévő bőrkeményedéseket, valamint formázza a körmöket. A gyógypedikűr mindezeket ugyancsak magában foglalja, ám mellette további egészségügyi panaszokra is megoldást nyújthat.
Benőtt körmök, tyúkszem, bőrkeményedés
A gyógypedikűr az esztétikainál bonyolultabb eljárást jelent, a szakember ilyenkor nemcsak a bőrkeményedést távolítja el, de a tyúkszemet és a benőtt körmöket is kezelni tudja . A tyúkszem eltávolításakor például a páciens általában észre sem veszi, hogy a fájdalom forrása megszűnt.
A gyógypedikűr során a szakemberek használhatnak hagyományos kézi vagy gépi lábápolást is. A hagyományos lábápolással szemben a gépi pedikűr során a szakember magas fordulatszámú forgófejű reszelővel dolgozik, amellyel kíméletesen és fájdalommentesen tudja eltávolítani az elszarusodott bőrt és az egyéb bőrproblémákat. Ez a módszer ráadásul lassíthatja is a bőr növekedését, ezzel pedig az újabb bőrkeményedések kialakulását.
Jó tudni, hogy a gyógypedikűr a gombás fertőzés okozta vastag köröm ápolásában is hasznos lehet, hiszen a magas fordulatszámú reszelővel viszonylag könnyen rendbe lehet tenni a körömházat.