A visszér a vénák duzzanata, megnagyobbodása, amely főként a lábszárakon és a lábfejen jelenik meg. A vénák kék vagy sötétlila színűekké válnak, illetve az esetek többségében ki is türemkednek a bőr alatt. Mindez akkor alakul ki, amikor a vénák nem tudják visszapumpálni a vért a szív irányába. A visszeres láb hosszú távon veszélyes is lehet, akár trombózishoz is vezethet.
A visszér tünetei:
- sajgó, nehéz láb;
- bedagadt lábfej és boka;
- égő, lüktető érzés a lábban;
- izomgörcs, általában éjszaka;
- az érintett véna körül száraz, viszkető bőr.
A tünetek általában meleg időben és hosszú álldogálás után súlyosbodnak, de kisebb sétával, valamint a láb felpolcolásával enyhíthetők. Sok esetben előfordul azonban az is, hogy a visszér nem látható, hanem rejtve, mélyen húzódik az erekben. Sokaknál a betegség felfedezéséig csak a fájdalom és a diszkomfortérzet jelentkezik. A páciensek általában mély lüktetésről, nehézlábérzésről számolnak be.
A visszér okozta fájdalomnak több fokozata létezik, és vannak, akik egyszerre több tünettől is szenvednek. A fájdalmat okozhatja érhártyagyulladás, ami akkor fordul elő, ha a visszeres vénák begyulladnak és vérrögök keletkeznek bennük.
Az érhártyagyulladás tünetei:
- fájdalom;
- melegségérzet;
- keménység;
- elszíneződés.
Súlyos esetben a véna szétreped, és kikerülhetnek belőle a korábban felgyülemlett anyagok. A visszér következtében fekély is kialakulhat, de a beteg bőre is elszakadhat, ami rendkívül fájdalmas lehet.
A visszér szövődményei
A visszér a szervezet más területein is okozhat gondot , így például hatással lehet a nyirokrendszerre. Az immunrendszer működésében jelentős szerepet játszó nyirokkeringés kiegészíti a vénás keringést, és többek között a felgyülemlett méreganyagok elszállításában van fontos funkciója. Előfordul azonban, hogy a visszerek olyan szinten roncsolják a nyirokrendszert, hogy nyiroködéma alakul ki, ami a láb és a lábujjak bedagadását okozza. A nyiroködéma cellulitiszt vagy vénás eredetű ekcémát is előidézhet, amitől a bőr barnás színű lesz és sárgás folyadék szivárog belőle.
A visszér bőrgyulladást, dermatitiszt is okozhat, ilyenkor viszkető, gyulladt kiütések jelennek meg a lábszáron és a bokán, valamint fájdalmas sebek és akár fertőző bőrfekély is kialakulhat. A lábfájdalom hátterében állhat a vénafal gyulladása is. A felszíni vénák elzáródása legtöbbször a láb alsó felén jelenik meg, a környező bőr és lágyrészek gyulladásának kíséretében. Általában jól gyógyítható, de ilyenkor fontos a részletes kivizsgálás annak megállapítására, hogy nem áll-e fenn mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia kockázata.
A vénafal gyulladása nemtől és kortól függetlenül alakul ki, bár vannak olyan hajlamosító tényezők, amelyek növelik a kockázatot. Ilyen például a várandósság, valamint a szülés utáni hat hét, de ugyanígy előfordulhat hosszú kórházi kezelés esetén is. A vénafal gyulladását sok esetben a visszértágulatok okozzák, ezért különösen fontos figyelmet fordítani rá. Visszértágulatra hajlamosít a fogamzásgátló szedése és a dohányzás is. A vénafal gyulladásáról korábbi cikkünkben olvashat részletesebben.