A csapvíz ezért jobb a palackozottnál

Több ezerszer nagyobb terhet ró a környezetre a palackozott vizek fogyasztása a csapvízzel összehasonlítva - derült ki egy új tanulmányból. A kutatók szerint eredményeik arra utalnak, hogy a csapvíz mind a természet, mind az emberek egészsége szempontjából jobb választást jelent.

Az elmúlt évekre világszerte a palackozott vizek iránti növekvő kereslet volt jellemző, aminek hátterében korábbi kutatások szerint több tényező is szerepet játszik. A tendenciát olyan szubjektív tényezők befolyásolhatják, mint a víz íze és szaga, a helyi közhálózat vízminősége iránti bizalom hiánya, illetve a palackozott vizeket forgalmazó cégek marketingkampányai. Mint azt az intézet közleménye írja , a barcelonai Institute for Global Health (ISGlobal) kutatói a közelmúltban megjelentettek egy tanulmányt, amiben igyekeztek objektív képet adni három gyakori vízforrásról: a palackozott vizekről, a csapvízről és a szűrt csapvízről.

A palackozott vizek így terhelik a környezetet

Kiderült, mennyire szennyezett a budapesti csapvíz - részletek itt .

A módszertan kapcsán érdemes megemlíteni, hogy ellentétben az általános gyakorlattal, a mostani kutatás nem választotta el egymástól élesen a vizsgálat tárgya, tehát jelen esetben a különböző vízforrások környezetre és emberi egészségre gyakorolt hatását, hanem kombináltan kezelte azokat. A kutatók ezen felül elismerik, hogy bár az egyes országok és városok között jelentős eltérések lehetnek a csapvíz minőségében, a rendelkezésre álló adatok nagy mennyisége miatt azonban ők kizárólag a barcelonai csapvízre fókuszáltak munkájuk során.

Barcelonai kutatók szerint a csapvíz sokkal környezetbarátabb választás a palackozott vizekhez képest
Barcelonai kutatók szerint a csapvíz sokkal környezetbarátabb választás a palackozott vizekhez képest. Fotó: Getty Images

Az így kapott eredmények szerint, amennyiben Barcelona teljes lakossága (mintegy 1,6 millió ember) egyik napról a másikra kizárólag palackozott vizet kezdene fogyasztani azzal jelentős kárt okoznának az ökoszisztémának. Egészen pontosan évente 1,43 állatfaj kihalását idéznék elő, továbbá 83,9 millió amerikai dollárra rúgna a szükséges nyersanyagok kinyerésének költsége. Összehasonlítva egy olyan forgatókönyvvel, amikor mindenki csak csapvizet iszik, ez mintegy 1400-szor erőteljesebb kihatást jelent az ökoszisztémára, valamint 3500-szor magasabb nyersanyagkinyerési költséget.

A csapvíz nem jelent egészségügyi kockázatot

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A csapvíz minősége számottevően javult Barcelonában az elmúlt évek során, köszönhetően a vízkezelési eljárások fejlődésének. Mindazonáltal ez az előrelépés nem tükröződött vissza megnövekedett csapvízfogyasztásban, ami arra utal, hogy a vízfogyasztást egyéb szubjektív tényezők is befolyásolják, mint pusztán a minőség" - mutatott rá Cristina Villanueva, az ISGlobal kutatója, a tanulmány első szerzője. "E szubjektív tényezők egyike a különböző kémiai vegyültetek vélt jelenléte a csapvízben. Igaz például, hogy a csapvíz fertőtlenítési melléktermékként trihalometánokat tartalmazhat, valamint a trihalometánokat összefüggésbe hozták a húgyhólyagrákkal . Tanulmányunk azonban azt mutatja, hogy a barcelonai csapvíz magas minősége révén ez az egészségügyi kockázat igen alacsony, különösen, ha összegezve vizsgáljuk a palackozott vizek kihatásait" - tette hozzá.

A kutatás eredményei szerint, amennyiben a katalán főváros lakossága teljesen átállna a csapvízre, úgy a korai elhalálozások és megbetegedések által 309 egészségben leélt életévet veszítene Barcelona. Ez egy főre levetítve átlagosan 2 órát jelent. Ha pedig otthoni vízszűrő berendezésekkel is tisztítanák a csapvizet, úgy a mutató összesen 36 évre esne vissza, ami fejenként számítva percekben kifejezhető mértéket jelent.

"Eredményeink azt mutatják, hogy figyelembe véve úgy a környezetre, mint az emberi egészségre gyakorolt negatív hatásokat, a csapvíz jobb opciót jelent a palackozott víznél, mert utóbbi hatásai sokkal széleskörűbbek" - hangsúlyozta Cathryn Tonne, az ISGlobal kutatója, a tanulmány utolsó szerzője. "A helyi vízszűrők használata pedig javíthatja a csapvíz ízét és szagát, egyben jelentősen csökkentheti a trihalometánok koncentrációját. Ennél fogva a szűrt csapvíz egy jó alternatívát kínál, és bár nincs elegendő adatunk ahhoz, hogy teljeskörően felmérjük a szűrők használatának környezeti hatásait, azt azonban tudjuk, hogy azok sokkal kisebbek, mint a palackozott vizek esetében" - magyarázta a szakember. A tanulmány a Science of the Total Environment című tudományos folyóiratban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.