A felmelegedést így lehetne lelassítani

A világ kőolaj- és földgázkészlete 60 százalékának, a széntartalékok esetében pedig 90 százaléknak a föld alatt kellene maradnia 2050-ig, hogy megvalósulhassanak a párizsi klímaegyezmény céljai - állítják új számításaik alapján a londoni egyetem (UCL) kutatói.

Egy új tanulmányban frissítették a korábbi becsléseket arról, hogy mekkora mennyiségű fosszilis üzemanyagot nem lenne szabad elégetni ahhoz, hogy lelassuljon az üvegházhatású gázok kibocsátása. Az új limitek megtartásával 50 százalék esély lenne arra, hogy a globális felmelegedés a klímaegyezményben megfogalmazott 1,5 Celsius-fokos felmelegedésre korlátozódjon az iparosodás előtti időkhöz képest - írták a kutatók a Nature című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban.

klímaváltozás, globális felmelegedés, fosszilis üzemanyag, klímacél
Nagy mennyiségű fosszilis üzemanyagról kellene lemondanunk. Fotó: Getty Images

Évi 3 százalékos csökkenés kellene

"Hisszük, hogy új tanulmányunk súlyt adhat azoknak a közelmúltbeli kutatásoknak, amelyek azt jelzik, hogy a globális kőolaj- és fosszilis metángáz-kitermelésnek most kell tetőznie" - mondta Dan Welsby, az egyetem energia- és környezetkutatója, a tanulmány vezető szerzője. "Azt találtuk, hogy a globális termelésnek átlagosan évi három százalékkal kell csökkennie 2050-ig" - tette hozzá.

A baj fő mozgatórugójára kell fókuszálni

Régóta köztudott, hogy a fosszilis üzemanyagok égetése a klímaváltozás fő mozgatórugója. Az így keletkező üvegházhatású gázok okozzák ugyanis a szélsőséges időjárási jelenségeket és a tengerszint emelkedését világszerte - vélik a kutatók.

Több mint egyméteres vízszintemelkedés veszélyeztetheti Velencét és térségét a következő évtizedekben egy kutatás szerint.

A UCL kutatói korábban 2015-ben, néhány hónappal a párizsi klímacsúcs előtt becsülték meg azt, hogy mennyivel kell csökkenteni a fosszilis üzemanyagok felhasználását, hogy 2 Celsius-fokos melegedésre korlátozódjon a globális felmelegedés. Akkor a kőolajtartalékok egyharmadáról, a földgázkészletek feléről és a szénkészletek 80 százalékáról mondták azt, hogy a föld alatt kell maradnia.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +9 °C

Túlnyomóan derült, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, a Dunántúlon helyenként meg is erősödik. Késő estére döntően 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.