A járvány újabb pozitív hatása

Az ipari korszak kezdete óta mindössze harmadik alkalommal csökkent tavaly a világ műanyagtermelése. A jelenség hátterében a koronavírus-járvány által előidézett egészségügyi válság áll.

Egy 2019-es kutatás szerint van, ahol hétszer több a műanyag a vizekben, mint a hal. Részletek itt.

A globális termelés 0,3 százalékkal, 367 millió tonnára esett vissza 2020-ban a műanyagtermelők európai szövetségének (PlasticsEurope) csütörtökön közölt adatai szerint. Legutóbb 2008-ban, a pénzügyi világválság idején fordult elő, hogy csökkent a világ műanyagtermelése, azt megelőzően pedig 1973-ban, az első olajválság évében.

A koronavírus-pandémia hatására tavaly csökkent a világ műanyagtermelése
A koronavírus-pandémia hatására tavaly csökkent a világ műanyagtermelése. Fotó: Getty Images

Európában 55 millió tonna műanyagot állítottak elő tavaly, ami 5,1 százalékkal kevesebb az előző évinél. A "szűz", azaz nem újrahasznosított, hanem közvetlenül kőolajból készülő műanyagok fogyasztása átlagosan 4,7 százalékkal esett vissza Európában. Eric Quenet, a PlasticsEurope főigazgatója az adatokat kommentálva rámutatott, hogy a termelés csökkenése jól tükrözi a járvány világgazdaságra gyakorolt hatását. A visszaesés ütemét mérsékelte ugyanakkor, hogy Kínában 1 százalékkal nőtt a műanyagtermelés.

Kína, amely 2010-ben 64 millió tonnával a globális termelés negyedét adta, tavaly már 117 millió tonna műanyagot állított elő, így részesedése egyharmadra emelkedett. Az Európai Unió 27 tagállama, illetve Nagy-Britannia, Norvégia és Svájc együttes termelése 2010-ben 56 millió, tavaly pedig 55 millió tonnára rúgott, ami 21, illetve 15 százalékos részesedésnek felel meg. Észak-Amerika ugyan növelte termelését, 53 millió tonnáról 70 millió tonnára, de így is veszített valamelyest súlyából, a globális termelésből való részesedése ugyanis a 2010-es 20 százalékról 19 százalékra mérséklődött tavaly.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra