Aggasztó hírek az egyik gleccserről

A klímaváltozás következtében jelentősen zsugorodott egy kelet-antarktiszi gleccser az elmúlt évtizedekben. Ha a felmelegedés folytatódik, akkor a további olvadás drámai mértékben befolyásolhatja a tengerszint-emelkedést.

A globális felmelegedés miatt harminc éven belül eltűnhetnek a Spanyolország és Franciaország között magasodó Pireneusok gleccserei. Olvassa el a részleteket!

Mintegy öt kilométert húzódott vissza az elmúlt 22 évben a Denman-gleccser - állapították meg a Kaliforniai Egyetem és a NASA bolygókutató központjának (JPL) kutatói. Ha a gleccser teljesen elolvadna, akkor világszerte 1,5 méterrel emelkedne a tengerszint. Épp ezért tanulmányozták a lehető legalaposabban a gleccsert és térségét a kutatók, akik aggasztó megállapításokra jutottak.

gleccser, Denman-gleccser, Kelet-Antarktika, jégolvadás, globális felmelegedés, klímaváltozás
Mintegy öt kilométert húzódott vissza az elmúlt 22 évben a Denman-gleccser. Fotó: NASA

Nagy a baj

"Kelet-Antarktikáról eddig úgy gondoltuk, hogy kevésbé fenyegetett a globális felmelegedés által. A krioszférakutatók azonban alaposan megvizsgálták a gleccsereket, és most már bizonyítékokat látunk a tengeri jég potenciális instabilitására ebben a térségben" - emelte ki Eric Rignot professzor, a friss tanulmány társszerzője. Bár az elmúlt években Nyugat-Antarktikán olvadt gyorsabban a jég , a nagy méretű Denman-gleccser olvadása is ugyanolyan jelentős hatással lenne a tengerszint emelkedésére - tette hozzá a szakember.

Ijesztően sok jég tűnt el

A tanulmány szerint 1979 és 2017 között a gleccser 268 milliárd tonna jégtömeget vesztett el. Az olasz űrügynökség COSMO-SkyMed műholdrendszerének adatai felhasználásával a kutatók pontosabban tudták meghatározni azt a vonalat, ahol a jég elhagyja a szárazföldet és úszó tengeri jéggé válik. Az 1996 és 2018 közötti adatok feltűnő aszimmetriát mutattak e vonal visszahúzódását illetően.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Denman keleti oldalát védi a zsugorodástól egy jég alatti hegylánc, de a nyugatit, amely mintegy négy kilométeren át húzódik, egy mély és meredek völgyteknő jellemzi. "A nyugati oldalon a Denman alatti talaj formája miatt lehetséges egy gyors és visszafordíthatatlan visszahúzódás, ami a globális tengerszint jelentős növekedését jelenti a jövőben" - emelte ki Virginia Brancato, a tanulmány társszerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.