"Nem tudunk pontos dátumot mondani, de a Pireneusok gleccserei halálra vannak ítélve" - emelte ki Pierre René gleccserkutató. A szakember és kollégái a magashegység francia oldalán lévő 15 gleccserből kilencet tanulmányoztak az elmúlt 18 évben, és eredményeik alapján úgy becsülik, hogy a térség jégárjai 2050-ig eltűnnek.
Zsugorodnak a jégmezők
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az üvegházhatású gázok folyamatos kibocsátása miatt várhatóan tovább nő a globális átlaghőmérséklet, ez pedig a jégmezők visszahúzódását, a globális tengerszint emelkedését és a szélsőséges időjárási jelenségek megszaporodását eredményezi majd.
A melegebb és szárazabb telek következtében a mozgó jégtakarók menthetetlenül zsugorodnak és vékonyodnak. A kutatók által tanulmányozott kilenc gleccser felszíne együttesen jelenleg 79 hektár, míg 17 évvel ezelőtt 140 hektár volt, a 19. század közepén pedig még 450 hektárnyi területet foglaltak el - ma már azonban a pusztulásuk üteme folyamatosan gyorsul. 2002 óta a kilenc gleccser évente 3,6 hektárral zsugorodik.
Bajt okoz a gleccserek eltűnése
A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy a gleccserek eltűnése a magaslati ökoszisztémákra és biológiai sokféleségre is hatással lesz. Ahogy a hőmérséklet emelkedik és egyre több területről tűnik el a jég a gleccserek visszahúzódása miatt, a vidék sokkal inkább ki lesz téve az olyan növény- és állatfajok betelepedésének, amelyek jelenleg csak a lentebb fekvő területeken tudnak boldogulni.
Egy 2018-as jelentés szerint a Pireneusok maximális átlaghőmérséklete 1,4-3,3 Celsius-fokkal nőhet a század közepéig. Mindez megpecsételheti a térség több tucatnyi síparadicsomának sorsát.