Csak így szabad komposztálni a déligyümölcsöket

„Nemcsak azt fontos tudnunk, hogy mit tehetünk a komposztba, hanem azt is, mit nem” – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Mutatjuk, milyen a szabályokat kell betartanod komposztálásnál.

Déligyümölcsöket tényleg nem szabad a komposztba dobni? – ezzel a kérdéssel keresték meg a közelmúltban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih). A szakértők teljes válaszát ebben a Facebook-posztban olvashatod el, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

déligyümölcsök héja
Nemcsak azt fontos tudnunk, hogy mit tehetünk a komposztba, hanem azt is, mit nem. Fotó: Getty Images

Ezeket a szabályokat tarts be komposztálásnál

„Egyes élelmiszerrészek és háztartási hulladékok hasznosításához nagyszerű lehetőség lehet a komposztálás, de csak akkor, ha tisztában vagyunk néhány alapszabállyal” – hívta fel a figyelmet a Nébih. Mint írták, a déligyümölcsök esetében a héj igényel nagy odafigyelést, azt ugyanis különböző penészedést gátló anyagokkal kezelhetik, valamint lehetnek rajta olyan növényi kórokozók is, amelyek veszélyeztethetik a Magyarországon őshonos fajokat. Ha tehát az egzotikus gyümölcsök héját a komposztba dobnád, mindenképpen mosd meg előtte alaposan.

Nem mindennek van helye a komposztban!

A tájékoztatásban arra is kitértek, hogy ugyan a kávézacc és a teafű is remekül komposztálható, arra azonban figyelni kell, hogy a kapszuláknak és a műanyagot tartalmazó filtereknek nincs helyük a komposztban. Nagy körültekintést igényel továbbá a tojáshéj komposztálása is. Ezt mindig csak kis mennyiségben és apró darabokra törve dobd a komposztba. Az ételmaradékokat, a csontot, a húst, az olajat és a zsírt, valamint a beteg növényi részeket és a húsevő állatok alomanyagát ugyanakkor egyáltalán nem szabad komposztálni.

A helyes komposztáláshoz – a fenti tanácsok mellett – neked is segítséget jelenthet a Nébih élelmiszerpazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának alábbi infografikája.

Az Európai Unió tagjaként jövő évtől Magyarországnak is meg kell oldania a háztartási biohulladék szelektív kezelését, ami azonban nemcsak az állam, hanem a háztartások életében is változást jelent. Szakértővel beszélgettünk arról, miért fontos, hogy külön gyűjtsük például a krumplihéjat otthon, illetve miért fenntarthatatlan, ami jelenleg történik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra