Az elmúlt évtizedben Dél-Amerikában - az erdőirtás egykori gócpontjában - felére csökkent a pusztulás, Európa és Ázsia egyes részein nőtt az erdővel borított felszín az ENSZ világ erdeit felmérő jelentése, a csütörtökön bemutatott Global Forest Resources Assessment 2020 szerint.
Afrikában romlik a helyzet
Az utóbbi öt évben tízmillió hektárnyi erdő tűnt el évente, ami csökkenést jelent az előző fél évtized évi 12 millió hektáros veszteségéhez képest. A felmérés nem tartalmazza Amazónia tavalyi számait, amikor a bozóttüzek kiterjedt erdősávokat pusztítottak el. A kutatók szerint azonban a tendencia valószínűleg az amazóniai erdőpusztulással együtt is pozitív lett volna.
"Csökkent az erdőveszteség, nőtt a védett terület és több erdőnek lett fenntartható kezelési terve" - mondta el Anssi Pekkarinen, a tanulmány koordinátora, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) vezető erdőgazdálkodási szakembere. A regionális különbségek azonban jelentősek, Afrikában romlik a helyzet, nagyon valószínű, hogy a népességnövekedés miatt.
A kontinensen a Szaharától délre fekvő térségekben a legnagyobb az erdőveszteség, ahol az előrejelzések szerint 2050-re megduplázódik a népesség. Pekkarinen szerint hatékonyabb földművelési módszerekkel több erdőterületet lehetnek megmenteni. "Az embereket kis gazdaságok tartják el, a területen élők nagy tömegének az egyetlen energiaforrása a fa és a faszén. Ezen kell valahogy változtatnunk" - magyarázta.
Ha fogynak az erdők, könnyebben terjednek a kórokozók is
A tudósok szerint a klímaváltozás megállításának egyik legolcsóbb és leghatékonyabb módja az erdők megóvása, mivel a fák felveszik a légkörből a szén-dioxidot , az üvegházhatást okozó gázok legfontosabbikát. Egészségügyi és környezetvédelmi szakemberek szerint az erdők gyors fogyatkozása a fertőző betegség kórokozói - köztük az új koronavírus - terjedésének egyik fontos tényezője is.
Újra bajban Brazília
Érdekesség, de míg Dél-Amerikában az elmúlt években összességében javult a helyzet, 2020 első négy hónapjának adatai azt mutatják, hogy Brazíliában újra rekordtempóban pusztul az amazonasi esőerdő. A Brazil Űrkutatási Intézet (INPE) szerint a fent említett időintervallumban 1202 négyzetkilométer esőerdő semmisült meg, 55 százalékkal több, mint a múlt év hasonló időszakában, és több, mint az évnek ennek az időszakában a műholdas mérések 2015-ös kezdete óta.
A Föld tüdejének tartott esőerdőt az illegális fakitermelés, a bányászat és a földművelés terjeszkedése miatt irtják. Jair Bolsonaro brazil elnök, aki maga is támogatja az Amazonas gazdasági hasznosítását, csütörtökön engedélyezte, hogy katonákat vessenek be az esőerdők védelmében.