Evolúciós oka lehet annak, hogy számos téren romlik az emberi szervezet teljesítőképessége, valamint a társas kapcsolatokban mutatott együttműködési készsége 35 Celsius-fokos hőmérséklet felett, különösen akkor, ha ehhez magas páratartalom is társul. Az extrém hőség növeli az agressziót, csökkenti a kognitív funkciókat, amitől a munkavégzés hatásfoka szenved csorbát - mutatott rá a ScienceNews összeállítása .
A fokozódó globális felmelegedés hatására egymás után dőlnek meg a hőségrekordok. 2021 nyarán még ott is 40 fokos kánikula volt, ahol korábban sohasem, például Kanadában vagy Szibériában. Nem csoda tehát, hogy egyre több kutatás vizsgálja, milyen hatást gyakorol a tartós meleg az emberi viselkedésre. A jelenség különösen az alacsony jövedelmű rétegeket és országokat fenyegeti, amelyek nem rendelkeznek a szükséges erőforrásokkal a klímaválság hatásainak ellensúlyozásához, így az épületek megfelelő klimatizálásáról sem tudnak gondoskodni. "A hőség fiziológiai következményei univerzálisak, ám a megnyilvánulása rendkívül egyedi" - jellemezte a helyzetet R. Jisung Park, a Kalifornia Egyetem (UCLA) közgazdásza.
A hőség fűti az agressziót
Nagyjából egy évszázada ismeretes a tudomány előtt, hogy a hőség kedvezőtlenül hat a társas kapcsolatokra. Az egyik kísérletben egyetemistáknak kellett négy videót értékelniük, amelyekben párok civakodnak egymással. Először 14 Celsius-fok volt a kísérletnek helyet adó teremben, a végén viszont már 36 fok. Minél tikkasztóbb volt a levegő, annál támadóbbnak érezték a diákok a videón látott párok között zajló társalgást. "Hőség hatására az emberek ingerlékenyebbé válnak, és ennek hatására a dolgokat rosszabb fényben látják, mint normál hőmérséklet esetén" - mondta Craig Anderson kísérletvezető, az Iowa Állami Egyetem szociálpszichológusa.
Amennyiben az emberek úgy érzik, nincs menekülési lehetőségük, a fokozódó ingerlékenység tényleges agresszióvá csaphat át. Los Angelesben 2010 és 2017 között dokumentált esetek szerint, amennyiben a 18-21 Celsius-fokos átlagról 15 Celsius-fokosra hűl a levegő hőmérséklete, az 5,5 százalékkal mérsékli az erőszakos bűncselekmények számát, míg ha 32 fokig melegszik az idő, akkor 12 százalékkal nő ugyanezen bűnesetek száma.
A meleg kikapcsolja az agyunkat
New York városában az érettségizők eredményét is megvizsgálták a hőmérséklet függvényében: az egyenként háromórás vizsgákra június végén, két hét leforgása alatt került sor. Az 1999 és 2011 között elemzett években ebben az időszakban 15 és 37 Celsius-fok között alakult a hőmérséklet. A csaknem egymillió diák 4,5 millió vizsgaeredményének kiértékelése nyomán az derült ki, hogy azok a diákok, akik 32 fokos teremben vizsgáztak, bármely tárgyból 10 százalékkal alacsonyabb arányban teljesítették sikeresen a vizsgát, mint azok, akik 24 fokban vizsgáztak. Hasonló jelenséget tapasztaltak egy másik felmérés során a légkondicionáló berendezés mellett vagy a nélkül lefolytatott felvételi vizsgák tekintetében is.
Egy indiai kutatásban pedig textilipari munkások teljesítményét követték nyomon. Azt látták, hogy 35 Celsius-fokos hőmérséklet felett munkakörtől függően 2-8 százalékkal romlott az érintettek napi termelékenysége azokhoz a napokhoz képest, amikor a hőmérő higanyszála nem érte el a 30 fokot. Ez a tudományos vizsgálat arra jutott, hogy amennyiben a napi átlaghőmérséklet 1 Celsius-fokot nő a jelenlegi munkafeltételek mellett, az 2,1 százalékos romlást okoz az éves termelésben, de az ország GDP-je akár 3 százalékkal is visszaeshet - összegezte a helyzetet a ScienceNews.